10 медала спечелиха най-малките български шахматисти на завършилия вчера Европейския открит фестивал на училищните шампиони "Надеждите на света" в Гранд хотел Варна. С три златни медала се отчетоха момичетата в групите до 12, 14 и 16 години.
При 8-годишните Ивайло Генов от Варна е с бронз със 7 точки от 9 кръга. Среброто е за Зено-Юлиюс Сарбу от Румъния. Победител е украинският шахматист Ян Усеф с 8,5 точки. В тази група сред момичетата най-добра бе Яна Рабчонок от Беларус.
Най-оспорваната група - на състезателите от 8 до 10 години, завърши без медал за България. Златото е за Павел Зязулкин от Беларус, втори е съотборникът му Кирил Слушак, а трети Никита Ричагов от Русия. Най-добре представилият се българин в тази група е Владимир Върбанов от Плевен, който зае 5-о място. Сред момичетата най-добра беше Адела Сарбу.
Сребро за Костадин Джалев (Благоевград) и бронз за Лъчезар Йорданов (Варна) е равносметката за България при шахматистите до 12 г. Първи в тази група е Фьодор Поляков от Русия. Варненката Надежда Петкова беше най-добра сред момичетата.
При 14-годишните златото е за Веселин Методиев от Благоевград, следван от Александър Шельопин, Русия и Христо Василев, Шумен. При момичетата тук първа е Боряна Петрова от Шумен.
Турнирът при шахматистите до 16 години остана в историята на фестивала с най-оспорваната партия, когато в 5-я кръг се срещнаха Михаил Суботски, Русия - със злато при момчетата, и Деница Драгиева, София, първо място сред момичетата. След 5 часа двамата така и не можаха да излъчат победител помежду си. Със сребро от Гранд хотел Варна си тръгва плевенчанинът Дарио Дерешки, а с бронз - Радостин Рафайлов от Шумен
93-а млади шахматисти стартираха в Деветия открит европейски фестивал „Надеждите на света"- за училищни шампиони до 8,10,12,14 и 16 години. Сред тях са състезатели от България, Русия, Франция, Холандия, Украйна, Беларус.
За първи път тази година в Деветия открит европейски фестивал „Надеждите на света" се включиха и рекорден брой български състезатели. Участието на отборите от Варна, Пловдив, Благоевград, Шумен и Плевен стана възможно с помощта на Фондация „Америка за България". Общо 600 000 лева ще вложи Фондацията в развитието на детския шах в България чрез тригодишен проект, който ще бъде координиран от варненския клуб „Веселин Топалов" 2006.
Проектът предвижда, разработената от варненския клуб система от ежемесечни градски турнири „Млад гросмайстор" да бъде приложена в още 5 града в България. За целта треньори, финансирани от проекта, ще започнат през есента занимания в малки селища и крайни квартали на големите градове, за да могат все повече деца да се докоснат до мъдрата игра.
„Целта на фондация „Америка за България" е да приложи и тук опита на американската и английската образователни системи, които използват заниманията с шах, за да възпитат ценни качества у децата, да ги научат да побеждават, но и да приемат загубите, да бъдат по-концентрирани, да да развият у тях аналитично мислене и воля за победа", каза изпълнителният директор на фондация „Америка за България" г-жа Десислава Тальокова.
Годишните победители от веригата „Млад гросмайстор" ще се срещнат на национален турнир в Трявна следващата пролет. Победителите от него пък ще представят България на международните отборни и индивидуални турнири във Варна през шахматно лято'2013, обясни президентът на шахматен клуб „Веселин Топалов 2006" Борис Христов.
Тригодишният проект на Фондация „Америка за България" включва и издаването на поредица от 12 книги и учебници за шах. Повечето от тях са предназначени за деца, но има и такива, които ще научат родителите да отгледат и възпитат дете-шахматист, каза Ленко Ленков от Фондация „Америка за България".
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ