Александър Везенков дебютира с победа в Националната баскетболна асоциация на Съединените щати и Канада

Александър Везенков дебютира с победа в Националната баскетболна асоциация на Съединените щати и Канада, а Сакраменто Кингс спечели гостуването си на Юта Джаз с 130:114 в първия кръг от сезона.

Историческото първо появяване на Везенков на паркета в редовния сезон дойде в средата на първата част. Българинът бе в игра близо 16 минути, в които реализира 8 точки – всички през първото полувреме, като записа още 2 борби и 2 откраднати топки.

Майк Браун не направи изненади в стартовата петица, започвайки с Ди‘Арън Фокс, Кевин Хъртър, Харисън Барнс, Кийгън Мъри и Домантас Сабонис. От другата страна Уил Харди започна с Лаури Марканен, Джон Колинс, Уокър Кеслър, Джордан Кларксън и Тейлър Хортън-Тъкър.

Сакраменто стартира мача със серия от 7:0 и поддържаше крехък аванс до средата на първата част.

Пет минути преди края й Юта обърна за 18:17, преди тройка на появилия се секунди по-рано на паркета Александър Везенков, заменил Кийгън Мъри, да върна преднината на „кралете“. Гостите постепенно отново натрупаха преднина и след една четвърт водеха с 35:24.

Подобно и на повечето контроли, Майк Браун и този път остави българина на паркета и в началните минути втората част, а националът стартира с нова тройка и общо осма точка на сметката си до момента.

Малко след това той бе сменен, но подемът в играта на Сакраменто продължи. Разликата скочи и до 19, а на почивката тимът водеше със 72:58 след 27 точки на Харисън Барнс.

Везенков се появи отново в игра при оставащи пет минути от третия период при резултат 92:75 за „кралете“, които поддържаха двуцифрена разлика и преди решителната четвърт водеха със 105:87. Българинът този път не успя да се разпише, но неговият съотборник Малик Монк впечатли със зрелищна забивка.

Девет минути преди сирената националът ни окончателно седна на пейката. Макар играта да се накъса, гостите запазиха комфортна преднина и нямаха проблем да спечелят.

Харисън Барнс завърши с 33 точки за победителите, а дабъл-дабъл от 22 точки и 12 борби записа Домантас Сабонис, а Де'Арън Фокс се отличи с 18 точки, 5 борби и 6 асистенции. Кийгън Мъри записа 15 точки и осем борби.

За „джазмените“, които стартираха своя 50-и сезон в НБА, Джордан Кларксън реализира 24 точки, а с 19 и 10 борби е Лаури Марканен, Джон Колинс отбеляза 15 точки и 11 борби в първия си мач за Юта.

Следващият мач на Везенков и Сакраменто е на 28 октомври (събота), когато от 5:00 сутринта българско време тимът посреща Голдън Стейт Уориърс.