Екатерина Дафовска говори пред "7 дни спорт" за туристическия бранш, настоящето на българския биатлон и вероятността да започне политическа кариера.
- Какво е положението с хотела, ще го продавате ли?
- Обявили сме го за продажба, но все още не е продаден. Работим, но е много трудно. Караме го на кредити, но сега с финансовата криза положението не е добро. Две години на Пампорово нямаше сняг и това също ни затрудни.
- Икономическата криза удари ли и туристическия бизнес?
- Първите месеци след зимния сезон се усеща. Сезонът беше добър, но през пролетта се наблюдава отлив, особено сред българските туристи, а ние разчитаме основно на тях. Не може да се каже, че има бум в зимния туризъм в България, напротив, специално в Пампорово има спад. В последните няколко години Банско дърпа доста клиенти и български, и чужди. Близостта до границата с Гърция и Македония им се отразява добре. През уикендите имат доста туристи, докато при нас няма. Ние нямаме и тази реклама и ни е много по-трудно.
- Как минава преходът от спортна кариера към друга реализация?
- Разбира се, че е трудно. Аз все пак се опирам и на човека до мен, който има опит, работил е много години в туристическия бранш. Един спортист като приключи кариерата си, започва от нулата. В България е още по-трудно, дори ако си известен спортист. С малкото средства, които си успял да спечелиш в спортната кариера, не можеш да направиш кой знае какво. Имам предвид спортове като нашия, не говоря за футбол или за някои други по-доходоносни. Виждате спортът и треньорската работа на какво ниво е. То много падна. Не знам колко спортисти биха се заели с треньорска работа. Малко хора се захващат с толкова нископлатена работа.
- Когато се състезавахте, биатлонът беше много популярен в България, националната телевиция предаваше стартовете за Световната купа. Сега няма такъв интерес, вероятно защото нямаме и такова присъствие. Защо след вашето поколение настъпи такава дупка?
- Спадът настъпи поради липса на подготвени кадри, които да ни заместят. Връзката се прекъсна и сега много трудно ще бъде възстановена. В юношеския и мъжкия отбор имаме повече изяви. Около нас не успяха да израснат млади момичета, които да стигнат до нашето ниво. Нямаше такива, които да започнат да се готвят с нас, освен Нина Кадева. Останалите рано се отказаха.
- Напоследък сред политическите партии е мода да си избират лица сред спортистите. Вас търсили ли са ви?
- Аз съм общински съветник от ГЕРБ в Чепеларе. Не съм включена в листите за народни представители и няма да участвам на парламентарните избори. Никога досега не съм била от някоя партия, но ми допадат идеите и интересите на ГЕРБ. Това е нова партия, с нов имидж и се надявам, че ще могат да оправдаят доверието. Дали ще направят повече за спорта от управлявалите досега, ще се види, ако получат доверие, но аз се надявам да се направи закон за спорта. Далеч съм от мисълта, че всичко може да се оправи изведнъж, но нещата трябва да тръгнат нанякъде.
- Чуха се мнения, че политиците, които страдат от липса на доверие у обществото, търсят спасение в положителния имидж на спортистите. Вие не се ли страхувате, че вашият ореол на спортен герой на България и единствена шампионка от зимна олимпиада може да бъде употребен и да избледнее, ако влезете в политиката?
- Това е една от причините, поради които не пожелах да вляза в листите за парламентарните избори. Не искам да бъда употребена, но не искам да стоя и да бъда забравена. Искам да бъде полезна с нещо на спорта, а това може да стане и в парламента. Там трябва да има спортисти, които да искат това, което е нужно на спорта. Според мен трябва да има министерство на спорта, а не държавна агенция, както е в момента.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ