Великобританка с първо злато в конния спорт на Олимпиада за своята страна

Шарлот Дюжарден от Великобритания с кон Валегро спечели златния медал в конен спорт, в дисциплината обездка.

27-годишната състезателка донесе първа олимпийска титла на Великобритания в историята на Олимпийските игри в този спорт. Така Дюжарден влезе в историята на конния спорт в Обединеното кралство, след като събра 90.089 точки от 100 възможни и оглави крайното класиране.

Освен това, до днес Великобритания не беше печелила не само златен, но какъвто и да е олимпийски медал. Аделин Корнелисен от Холандия с кон Парсивал остана на 2-о място, а бронзовия медал отива при друга британка- Лора Бехтолсхаймер с кон Мистрал Хойрис.

Корнелисен завърши с резултат 88.196, а другата британка- Бехтолсхаймер, остана на трета позиция с 84.339 точки.

В обездката (отборно) Великобритания също спечели златния медал на тези Олимпийски игри. Дюжарден, която е истинска звезда в този спорт в родината си, става едва четвъртата състезателка от Обединеното кралство, която печели два медала на едни и същи Игри.

Преди нея това са постигали Кели холмс, Ребека Адлингтън и Лора Трот. Днес родената в Енфийлд (графство Глостършър) състезателка язди последна и счупи собствения си рекорд в тази дисциплина.