Успех за българските състезатели на Световната купа в Божурище

С национално изпитание в клас 5-годишни и по-възрастни коне, аматьори и деца започна състезателната програма на първия ден на Световната купа по прескачане на препятствия. Успешно бе началото за Теодора Агопян с кон Адлер от клуб по конен спорт „Престиж", които оглавиха класирането при децата, следвани от Пелин Деняли с Винеля от Турция и Мина Дончева с кон Драг от ККС „Свети Георги".

Състезателят на клуб „Шумен 2010" Аспарух Атанасов с кобила Непала триумфира при мъжете в изпитанието с височина на препятствията 105-110 см., а трима състезатели от клуб „Сторгозия" - Плевен допълниха призовите позиции, а именно Денислав Александров с кон Клавдио - второ място, Асен Илиев с Ривърденс - трето място, Антон Дацински с Киана - четвърто. Петата позиция в класирането бе за Юлия Младенова с кон Лимбо от клуб „Карнавал". Мелиха Кирова с кобила Дара Бубамара от клуб „Демет", Гергана Фратева с Мания от клуб „Перун" и Христо Киров с кон Демет Апокалипсис също от клуб „Демет" оформиха призовата тройка в класирането на аматьорите.

21 състезателни двойки от България, Сърбия, Румъния, Турция и Гърция стартираха в първото изпитание на Световната купа в клас Млади коне на конно-спортна база „Ген. Крум Лекарски". Българските състезатели доминираха в изпитанието и записаха призови класирания.
Станислав Георгиев с кобила Лагуна записа първия роден успех на престижното състезание като финишира с чист паркур и състезателно време от 32.32 сек. Второто място заслужи румънецът Йонут Орсаче с кобила Касиана с време 33.68 и без наказателни точки, трети се класира Светлин Иванов с Конхидан с време 37.11 сек. и без наказателни точки, четвърта стана състезателната двойка Пламен Радославов и Никита - 37.39 сек. състезателно време, 0 наказателни точки, а пето място си поделиха две състезателни двойки, а именно Тихомир Дянков и Финес и Анна Бойова с Преслава, финиширали със състезателно време 38.78 сек.

Състезателният триумф в Златния тур бе за участниците от Турция. Хасан Сентюрк с кон Балтик Шоу финишира с чист паркур и състезателно време от 55.83 сек. и оглави класирането за приз Optix, а Омер Караевли с кон Колето и кон Сторм записа второ и трето класиране със състезателно време съответно 54.24 сек. и 57.08 сек. Българският състезател Христо Найденов с Ейнджъл Зет остана четвърти без наказателни точки и време от 57.70 сек. Петото място отново бе за представител на Турция - Хасан Сентюрк с кон Уникумс Джумпи.

Наградите на победителите в Златния тур връчиха Иван Чолаков - изпълнителен директор на Optix и Мария Тереза Пирес Миранда - член на жури на терен. За приз Optix стартираха 27 състезателни двойки от България, Турция, Румъния, Швейцария и Германия. Изпитанието в рамките на Световната купа по прескачане на препятствия бе с височина на препятствията от 1.40 см.