Сингапурски "кръстник" е контролирал черното тото в Италия

снимка: БТА

С арестуването в понеделник на 17 души прокуратурата в Кремона даде сигнал за второто полувреме на скандала с незаконния футболен тотализатор.

 

Първото полувреме започна през юни, когато прокурорът Роберто Ди Мартино разпореди изпращането в ареста на 16 бивши играчи, футболисти от втори и трети ешелон, дребни търговци и упражняващи свободни професии лица.

 

Тогава стана ясно, че участниците в криминалния сговор чрез корупция са уреждали резултати или елементи от резултата на даден мач, като например брой на отбелязаните голове и тяхното разпределение по време. В Италия се е работило с отбори от серия А, Б и Про Лига (бившата серия Ц), тоест навсякъде в професионалното калчо.

 

Международната престъпна организация е създадена през 2007 година с център в Сингапур. За неин "кръстник" е сочен Тан Сийт Ен (Tan Seet Eng), наричан Дан. Още през сезона 2007-2008 година в италианската серия А са уредени четири мача.

 

Механизмът е действал на принципа на прекия контакт с играчите. Тук главната роля е изпълнявана от балканския клан, съставен от граждани на бивши югославски републики, наричан от италианските свидетели "групата на циганите".

 

Емисарите на тази група са посещавали хотелите, където са отсядали отборите преди мача, за да разговарят директно с някои от футболистите, като предлаганите суми дори в по-ниските ешелони на калчото са били между 100 и 200 хиляди евро.

 

Същите лица са присъствали после на стадиона, за да следят за изпълнението на обещанието, което при нужда е било съпровождано и със смъртни заплахи. Веднъж влязъл в "играта" за футболиста нямало излизане. Той имал и задължението да "зарибява" свои съотборници, дори когато сменял клуба, благодарение на което мрежата се разпростирала широко.

 

Темата е централна в италианските медии, но някои от писанията съдържат смехотворни твърдения и преднамерени пропуски. Широко е описан епизод, в който сингапурският гражданин Чу Бен Хуат (Choo Beng Huat) пристига миналия месец на летище Малпенса в Милано и в продължение на шест часа води разговор в хотел "Шератон" с неидентифициран италианец, след което се качва обратно на самолета за Сингапур.

 

При отпътуването куфарът му тежи килограм по-малко отколкото при пристигането, твърдят медиите.

 

"Един килограм е предполагаемата парична сума, връчена някому от името на организацията," пише в мотивировката си съдията по предварителното разследване Гуидо Салвини, а медиите услужливо допълват, че никой не знае колко прави едно кило евро банкноти. Това звучи по-скоро като сценарий на лош криминален филм.

 

Излиза, че някой си е направил труда да проследи предполагаемия сингапурски емисар и дори аптекарски да му претегли багажа на влизане в Италия, но не е намерил сили да провери куфара.

 

Сериозният иначе всекидневник "Стампа" осведомява, че арестуваният Луиджи Сартор е бивш играч на Виченца, Парма, Интер и Рома, като пропуска да отбележи, че едва 17-годишен футболистът дебютира през 1992 година в Ювентус, където постави и рекорд за най-млад участник в турнира за купата на УЕФА. Дебютът му бе печален, защото с автогол подари победата (0-1) на Фиорентина. "Стампа" излиза в Торино и е собственост на фамилията Анели, която притежава Юве.

 

Специално за БТА от Христо Петров