Шест години по-късно: Маншафтът срещу "скуадра адзура" на полуфинал

снимка: Guliver/Getty Images

Италия елиминира Германия от домашното за Бундестима Световно първенство през 2006-та година с победа 2:0 в продълженията и се класира на финала, който в последствие спечели с дузпи срещу Франция.

Четвъртата световна титла на „адзурите" е отличие, с което никой европейски отбор не може да се похвали - Германия има три триумфа на Мондиали, но превъзхожда съперника си в Шампионатите на Стария континент - 3 титли срещу само 1 за „скуадрата".

Още от „Мача на века" между двата отбора през 1970-та година до лятната приказка на италианците през 2006-та двубоите Германия - Италия са се превърнали в част от фолклора на всяко голямо първенство.

Маншафта в действителност не можеше да се срещне с по-тежък противник по пътя си към 5-та европейска титла, защото „проклятието Италия" досега не е разваляно - Германия има седем неуспешни опита да спечели срещу съперника си, независимо на какъв форум го среща.

Германските репортери определиха полуфинала на Световното през 1970-та година като „мача на века", поради факта, че отборите си отбелязаха впечатляващите 5 гола в продълженията, а в крайна сметка Италия спечели с 4:3.

През 1982-ра двете суперсили се изправят във финала на Мондиала и Италия отново печели, този път с 3:1 още в редовното време. През 96-та на Европейското мачът завършва 0:0, a преди точно шест години дойде „разочарованието в Дортмунд" за домакините, които загубиха с 0:2 и бяха елиминирани на полуфиналите, след като Италия удари в края на продълженията чрез Фабио Гросо и Алекс Дел Пиеро.

Йоахим Льов заяви, че неговият отбор може да победи всеки един в световен мащаб, но дори с нов облик „скуадрата" все още може да донесе кошмари на германските национали. В известен смисъл и двете селекции значително промениха поведението си на терена в сравнение с онази 2006-та година.

Тази форма донесе на Бундестима поредица от 15 победи в международни официални мачове, което е рекорд в това отношение, подобрен именно на Евро 2012 - Германия все още е единственият тим, който е печелил всичките си 4 мача на Шампионата в Полша и Украйна.

Двата отбора впечатлиха в четвъртфиналните си триумфи, макар да бяха изправени срещу съперници от различен ранг - Маншафта имаше проблеми срещу отбраната на Гърция през първото полувреме и реализира първия си гол след красив удар на Филип Лам от 25 метра. След почивката трябваше гърците да дръпнат лъва за опашката, за да усетят мощта на немското нападение върху себе си.

Италия пък тотално обезличи и надигра Англия, но купищата пропуски в редовното време и продълженията вкараха мача в дузпи, които все пак бяха спечелени от „адзурите". Репутацията им след този двубой се раздвои - Европа и светът се възхитиха на стила им, но статистиката води до размисли.

50 точни удара във вратата на противника до момента на Евро 2012 и само 4 отбелязани гола. Германия има 33 изстрела в очертанията, но е далеч по-ефективна с 9-те си попадения. Немците обаче трябва да внимават при статичните положения, защото „адзурите" обичат да се възползват от тях и на практика 75% от головете им са отбелязани по такъв начин.

Андреа Пирло пък вкара първия гол от пряк свободен удар на еврофинал след Марек Хайнц през 2004-та, който разпечата вратата на... Германия.

В състава на Италия има поводи за усмивки - Джорджо Киелини се завръща, а Даниеле Де Роси и Игнасио Абате точат зъби, предвкусвайки сблъсъка с германците. Касано и Балотели отново ще водят атаката, пише днес Gazzetta dello Sport. Прандели пък е цитиран да казва, че ще поема рискове и очаква забележителна вечер.

В лагера на немците обаче също има добри новини - Бастиан Швайнщайгер е на сто процента готов да играе и вероятно ще заеме мястото си в средата на терена, редом до Сами Кедира. Томас Мюлер също се очаква да се завърне в игра, след като бе пренебрегнат в мача с Гърция. Марко Ройс обаче може да получи нов шанс за изява по лявото крило, въпреки че това не е привичната му позиция.

Германия влиза в мача като фаворит заради факта, че не можа да спечели Евро 2008 и Световното през 2010, а бе изключително близо до това да го направи - факт е и че тази селекция на Льов е дори по-убедителна от предишните.

Италия не бе вписвана за сериозен фаворит и мнозина предричаха максимум четвъртфинал за „адзурите", но те самите до момента демонстрираха, че срещу големите конкуренти изкарват най-доброто от себе си.