Най-паметните и драматични моменти в Сочи

22-ите Олимпийски игри в Сочи приключиха вчера. Руските спортисти успяха да зарадват максимално своите сънародници и спечелиха най-много медали в класирането.

Sporta.bg ще ви припомни някои от най-драматичните, забавни и уникално моменти по време на Олимпиадата в Сочи.

Три сестри на финал - две на почетната стълбичка

Винаги е очарователно, когато виждаш как две сестри се качват на почетната стълбичка за олимпийски медали. Още по-невероятно звучи, когато двете са на първо и второ място в дисциплината. Точно това се случи със сестрите Дюфур-Лапон от Монреал. Жустин (19 години) и Шло (22) се поздравиха със златния и сребърния медал в дисциплиниата, докато Максим (25) остана на 12-то място.

Американец спечели златен медал за Русия, жена му взе бронз

Американец спечели злато за Русия. Това звучи като шпионски филм за Студената война, но е истина.

Роденият във Вашингтон Вик Иван Уайлд или Виктор Иванович Уайлд спечели два златни медала за Русия от Сочи 2014. През 2010 година той участва като американец, но сноуборд асоциацията го смята за безперспективен за тази Олимпиада. Той решава да се състезава за Русия след като се жени за сноубордистката Алена Заварзина.

В един и същи ден Заварзина печели бронзовия медал в паралелния гигантски слалом, а минути по-късно нейния мъж триумфира със златото.

4068621

Виктор поздравява доброволците след първата си олимпийска титла

Невнимание на фотофиниша

Норвежецът Емил Хегле Свендсен без малко да загуби медала си след като пресякоха заедно финала с Мартен Фуркард в масовия старт на биатлона.

Емил вдигна високо ръцете си малко преди финала и като видя това Фуркад от втора позиция директно плонжира на финала, но фотофиниша показа, че норвежеца печели златото. На следващото си състезание четворният олимпийски шампион Свендсен провали мъжката щафета на Норвегия. Скандинавците имаха преднина от 32 секунди преди последния пост на Свендсен, който бе толкова разконцентриран, че не уцели нито една от петте мишени и прати Норвегия на четвърто място дори и без медал от коронната си дисциплина.

4068622

Фуркард се хвърля на земята в отчаян опит да открадне златото на Свендсен

41-годишен скачач взе първия си медал от 1994 година

Японецът Нориаки Касай стана най-възрастният олимпийски медалист в Сочи. Той спечели среброто на ски скокове нормална шанца. Интересното е, че той има сребърен медал от Олимпиадата в Лилехамер преди 20 години - 1994 година. Той обяви и плановете си да участва на осма олимпиада през 2018 година. Рекордът на Касай обаче бе много кратък защото няколко дена по-късно 43-годишния Тиму Селане спечели бронзов медал от хокей на лед.

Кореецът руснак Виктор Ан донесе най-много медали на Русия

Виктор Ан или както бе известен преди Ан Хюн-Со. Една от легендите в шорттрека при мъжете направи немислимото в Сочи. Виктор Ан е трикратен олимпийски шампион от Торино 2006 година за Южна Корея. След това той получава ужасна контузия в коляното и треньорите решават да не разчитат на него повече. След конфликт с федерацията той решава да продължи кариерата си в Русия. Интересното е, че Виктор научава руски език и започва да се разбира чудесно със съотборниците си и печели още три златни медала – 500, 1000 метра и щафета 5000 метра.

4068623

Виктор Ан бил много прилежен руснак и научил езика за по-малко от 2 години

Двете големи разочарования за домакините

Ако питате руснаците преди началото на олимпийските игри – кои са най-сигурните медалисти? Те щяха да ви отговорят Евгени Плюшченко и „Сборная“ по хокей на лед.

Наистина след първите дни Плюшченко  помогна на руснаците на спечелят отборната надпревара във фигурното пързаляне. След това обаче той спря участието си заради болките в гърба от предишна контузия.

Най-голямото разочарование обаче си остава хокейния отбор. Смятаният за топ фаворит и най-обичан тим от руснаците се сгромоляса още в ¼ финалите на турнира. „Сборная“ отстъпи с 1:3 на Финландия.

4068624

Голям шампион в хокея се оттегли подобаващо

43-годишният Тиму Селане изигра последния си мач за Финландия, вкарвайки два гола за разгрома с 5:0 над САЩ в мача за третото място. Селане е и водещ реализатор в историята на Зимните олимпийски игри до момента

Първо злато за Русия при жените от фигурното пързаляне

Фигурното пързаляне е ужасно популярен спорт в Русия, но досега руснаците нямаха златен медал при жените в олимпийски игри. Това обаче направи Аделина Сотникова, която само на 17 години спечели олимпийското злато. Няма как да не споменем и големия скандал, като корейците обвиниха директно Владимир Путин за титлата на Сотникова. В Южна Корея са убедени, че тяхната състезателка Юна Ким, която се представи перфектно, заслужава златния медал.

Младият талант, който покори целия свят

15-годишната Юлия Липницкая спечели уважението на целия свят със завладяващото си изпълнение още в първите дни на отборната надпревара във фигурното пързаляне. Всички обявиха, че очаква и медал от малкото момиченце. Това обаче ѝ повлия на представянето и въпреки, че падна в кратката програма остана на пето място в крайното класиране, но сме убедени, че ще чуваме още за нея.

4064193

Най-бруталният фотофиниш

Тримата скиори не знаеха своето класиране в скикроса преди фотофиниша. Определено най-драматичния финал бе в дисциплината скикрос, което е може би най-атрактивната надпревара в ските.

В една от най-уникалните надпревари видяхме как трима скиори падат малко преди финала и всеки от тях се разпъва максимално, за да бъде първи на финалната линия. Преди тях първи финишира Армин Нидерер. Тройката зад него обаче ще бъде запомнена със следната снимка Егор Коротков (Русия), Виктор Норберг (Швеция), Жуни Пелинен (финалндия)

4068626

4068625

Две олимпйиски титли в една стотна

Нещо уникално се случи на Игрите в Сочи. За първи път на Олимпиада златния медал бе раздаден два пъти в една дисциплина. Това се случи защото Тина Мазе и Доминик Жизин дадоха абсолютно еднакво време в спускането, като изминаха разстоянието на пистата за 1:41.57. Организаторите на този спорт смята, че е достатъчно резултатите да се измерват с точност до стотните от секундата.

3 хилядни решиха олимпийска титла

Полякът оспори холандската доминация в кънки бяганато. Само за сравнение Холандия спечели 8 златни 7 сребърни и 8 бронзови медала в Сочи само от спорта „кънки бягане“. Трябва да се има предвид, че няма държава с два златни или два сребърни медала от кънки бягането в Сочи.

Много малко държави успяха да откраднат нещо от Холандия, но един поляк го направи по-болезнено. Във финала на 1500 метра Збигнев Бродка и Кун Фервай дадоха еднакво време – 1:45.01. След разбивка на хилядните обаче стана ясно, че времето на полякът е с три хилядни от секундата по-добро от това на холандеца.

Събарянето на Сани Жекова от страна на италианката

За нас българите най-драматичния момент ще остане падането на Александра Жекова във финала на сноубордкроса. В един наистина исторически за България финал Сани се движеше на трето място малко преди финала. По-точно до последния скок. Точно тогава италианката Микаела Мойоли, която не знаеше какво прави, връхлетя върху чаровната българка и застъпи борда на Сани. Може би всички, които гледаха надпреварата по телевизионния екран си спомнят както точно при последния скок Сани бе трета и когато се смени кадъра очаквахме българката да финишира трета, но тя остана пета.

4066164

На този кадър се вижда как неопитната италианка минава със своя борд върху борда на Сани Жекова и по този начин я кара да загуби управлението на сноуборда

Легендите Марит Бьорген и Оле Ейнар Бьорндален

Норвежките състезатели Марит Бьорген (ски бягане) и Оле Ейнар Бьорндален (биатлон) влязоха в историята на олимпийските игри. Оле Ейнар Бьорндален стана най-успешният състезател на зимни олимпийски игри със своите 13 меда ( 8 златни, 4 сребърни и 1 бронзов) Март Бьорген пък изпревари Любов Егорова и стана най-успешната жена на олимпийски игри със своите 6 златни, 3 сребърни и 1 бронзов.

Русия обра медалите в класирането със страхотно представяне в последните три дена