Българският отбор триумфира с Купата на нациите

снимка: horsesportbg.org

С впечатляващо представяне българският национален отбор по прескачане на препятствия спечели отборната титла в надпреварата по конен спорт за Купата на нациите и Приз ЦУМ, съобщиха от БФ Конен спорт. Росен Райчев, Калин Неделчев, Аспарух Атанасов и Валентин Вълков изправиха на крака публиката на конно-спортна база "Ген. Крум Лекарски", която дълго аплодира победата, постигната само с 28 наказателни точки.

Героите в отбора са Калин Неделчев с кон Сен Мон Ами, който във втория манш направи чист паркур, и Аспарух Атанасов с Джесика де Боа, който също премина чисто паркура с височина на препятствията от 160 см. и финишира с 4 наказателни точки за време.

Купата на нациите е квалификация за европейския шампионат през 2011 година и за летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г. и е с награден фонд 23 000 евро.

Националният отбор на Унгария заслужи второто място с общо 36 наказателни точки, а отборът на Турция остана трети с 48 наказателни точки. Четвъртото място бе за състезателите от Румъния, които финишираха двата манша с общо 84 наказателни точки, а със 130 наказателни точки отборът на Гърция остана пети в класирането.

Наградите връчиха д-р Крум Рашков - генерален секретар на Българската федерация по конен спорт, Каролин Бравос - международен съдия, Ангел Шипковенски - председател на организационния комитет, и Мария Колева - представител на конна база "Ген. Крум Лекарски".

Това е първа голяма победа и за националния селекционер Ивелин Вълев, който е и настоящ балкански шампион в дисциплината.