Безгрешните шведи грабнаха златото в мъжката щафета, България със слабо класиране

снимка: twitter.com

Мъжката щафета на Швеция завоюва златото в дисциплината 4x7,5 км. в биатлона на Зимните олимпийски игри в ПьонгЧанг. "Тре крунур", в състав Пепе Фемлинг, Йеспер Нелин, Себастиан Самуелсон и Фредрик Линдстрьом, грабна титлата след уникална стрелба. Скандинавците използваха едва 7 допълнителни патрона в общо 8-е си стрелби и не влязоха в нито една наказателна обиколка, за да заковат хронометрите на 1:15.16.5 часа.

Сребърните медали отидоха в ръцете на Норвегия в състав Ларс Хелге Биркеланд, Тарей Бьо, Йоханес Тингес Бьо и Емил Хегле Свендсен. Свендсен изостана от Линдстрьом на последен пост с 55.5 секунди.

Бронзовите отличия пък останаха за Германия. Страхотният тим, съставен от Ерик Лесер, Бенедикт Дол, Арнд Пайфер и Симон Шемп, качи немците на стълбичката с изоставане от 2:07.1 минути зад Швеция. Така Германия стана страната с най-успешни биатлонисти на тази Олимпиада след 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала.

Успехът на шведите дойде още от третия пост, когато 20-годишният Самуелсон направи две невероятни серии от стрелби и изпревари Йоханес Тингес Бьо. До последен пост норвежците бяха по петите на "тре крунур", като Линдстрьом и Свендсен стреляха от положение прав в абсолютен синхрон. Докато шведът използва само един допълнителен патрон, то норвежецът влезе в наказателна обиколка, и така сдаде златото.

Иначе един от големите фаворити - Франция, претърпя крах и приключи на 5-а позиция с 3 наказателни обиколки и 12 допълнителни патрона. Французите в състав Симон Дестийо, Емилиен Жаклен, Мартен Фуркад и Антонин Гуигона изостанаха на почти три минути и половина от шампионите. Дестийо може да бъде обвинен, тъй като влезе в две наказателни обиколки, а голямата легенда Мартен Фуркад не само не съкрати пасива на французите, а добави и още една наказателна обиколка.

Иначе австрийците останаха 4-и, САЩ завърши на 6-а позиция, а топ 10 бе допълнен от Чехия, Беларус, Украйна и Словения.

Родната щафета остана на 16-а позиция в състезанието. Нашите бяха в състав Красимир Анев, Антон Синапов, Димитър Герджиков и Владимир Илиев. Българите обаче бяха затворени с една обиколка и завършиха надпреварата безславно. Те влязоха в цели 3 наказателни обиколки и изхабиха 13 допълнителни патрона при стрелбата.