Жените ще продължат борбата си ски скоковете за нежния пол да станат олимпийска дисциплина

Хората, които се занимават със ски скокове често казват, че моментът точно преди да излетиш от шанцата е едно от най-неповторимите чувства на Земята. Дали обаче има такава разлика в усещанията между мъжете, за които това е запазена дисциплина в Зимните Олимпийски игри и жените, които се борят със зъби и нокти ски скоковете да станат олимпийски спорт и за нежния пол.

 

Както е известно, наскоро Международният олимпийски комитет (МОК) не уважи молбата на състезателките по ски скок, които искаха техният спорт да бъде признат за олимпийска дисциплина и те да могат да участват на Олимпиадата във Ванкувър следващата година.

 

Понастоящем дамите могат да се състезават в дисциплината ски скок в учредената от Международната ски федерация (ФИС) Континентална купа, а на 26 май 2006 година ФИС реши да позволи на жените да могат да се състезават на Световното първенство в Либерец (Чехия) през 2009 година, както и да имат отборни стартове на шампионатите на планетата през 2011 година. ФИС също така пое ангажимент да предложи на Международния олимпийски комитет (МОК) да позволи на жените да участват в ски скоковете на Олимпийските игри във Ванкувър догодина.

 

За съжаление на смелите дами Борда на директорите на МОК отхвърли предложението на ФИС (28 ноември 2006 година), а мотивът на спортните шефове бе, че няма достатъчно състезателки в дисциплината, както и малкият брой страни, в които ски скоковете за жени се практикуват. Тогава президентът на МОК Жак Рох заяви, че ски скоковете за жени няма да присъстват на Олимпиадата във Ванкувър '2010, защото „не иска медалите в дисциплината да бъдат разводнени и обезценени", като се има предвид малкия брой на състезателките в дисциплината.

 

Джон Фърлонг, председател на Организационния комитет на Игрите във Ванкувър (ВАНОК) заяви само 91 дни преди началото на Олимпиадата, че организаторите трябва „да останат фокусирани върху подготовката по провеждането на програмата на Олимпийските игри такава, каквато е одобрена от МОК, което изключва ски скоковете за жени от Игрите.

 

В своето изявление обаче Фърлонг добави: „Оставаме положително настроени към тези заслужаващи уважение млади жени и се надяваме ски скоковете за жени да влязат в програмата на Зимните олимпийски игри за в бъдеще".

 

Според критиците, това решение на МОК дискриминира жените, защото причината в малкия брой на жените състезателки по ски скокове не е основателна, тъй като ако се сравни с броя на дамите, състезаващи се в в дисциплината ски крос е по-малък от тези в ски скока, но въпреки това той е олимпийска дисциплина и ще участва във Ванкувър.

 

След решението на МОК, група от 15 представителки на женските ски скокове дори заведе дело срещу Организационния комитет на Игрите във Ванкувър (ВАНОК), твърдейки, че провеждането на състезание по ски скокове за мъже без такова за жени е в пряко нарушение на член 15 от Канадската харта за правата и свободите на човека.

 

Решението на канадския съд обаче не бе в полза на дамите, като правораздавателната институция се оправда с мотива, че въпреки дискриминационния характер на решението на МОК - това, дали ски скоковете за жени да влязат в програмата на Олимпийските игри е в юрисдикцията на Организационния комитет на Игрите във Ванкувър, а Канадската харта за правата и свободите на човека няма законова тежест пред ВАНОК.

 

Въпреки негативния резултат, състезателките по ски скок са твърдо решени да продължат борбата си и нямат никакво намерение да се откажат така лесно.

 

Ако се проследи историята на ски скоковете за жени ще се намерят много примери за това, че нежния пол се е състезавал и се състезава успешно в този запазен само за мъжете спорт.

 

Една от легендите в женските ски скокове Дороти Грейвс чупи половата бариера в дисциплината още в края на 30-те години на миналия век, въпреки че до тогава никога не е взимала дори един урок. Тя се състезава наравно с мъжете в шампионатите на САЩ през 40-те години, като през 1947 година Дороти става първата жена, която достига клас А в дисциплината. Тя си спомня, че на едно от състезанията, в които е участвала - един от шофьорите не е искал да я качи на автобуса, за да я откара до шанцата за скачане.

 

Подобна е и историята на друга жена легенда в ски скоковете - Тереза Алтобели-Олсон разказва подобна история. Треньорите не са искали да работят с нея, често заявявайки й „Върви си играй с куклите си" или „Ходи печи курабийки". Тя започва да се учи, имитирайки братята си и други скачачи и в крайна сметка става първата жена, която участва в състезание на 90-метрова шанца през 1977 година. Нейното има остава завинаги в дисциплината с учреждаването на награда на нейно име, която се дава на най-добрата състезателка по ски скокове в Централната дивизия на САЩ.

 

Въпреки признанието в родината си Тереза се сблъсква и с много разочарования. Например МОК й отказва честта да бъде първата жена, участваща в Олимпиада през 1976 година, а състезателката напуска спорта разочарована и огорчена през 1981 година.

 

„Това е страшно. Това не е за вярване. Дори не мога да го обясня. За да бъда забелязана и взета на сериозно най-накрая и моите постижения да значат нещо - трябва да се подготвя да чакам цял живот", заяви Тереза Алтобели-Олсон.

 

Друга легенда в женските ски скокове Карла Кек, която е 13-кратна шампионка на САЩ смята, че това е единственият спорт, в който съществува подобна расова дискриминация.

 

Движението ски скоковете за жени да намерят място в програмата на Зимните олимпийски игри продължава с години, но досега почти без никакъв резултат. И докато ФИС организира първото Световно първенство през 2004 година, все още дисциплината чака реда си за Олимпиада.

 

През 2007 Карла Кек дори разпространява петиция, а която се надява да промени нагласите на МОК, но вместо това тя се сблъсква със стена от недоверие. Младата жена дори стига до там да събира подписи от хората, дошли да гледат състезанията на ски шанците.

 

Въпреки многобройните разочарования Кек и съмишленичките и са твърдо решени да продължат борбата си.

 

„Като се има предвид, че ски скоковете са един от първите зимни спортове и през 2010 година все още жени да не могат да участват на Олимпийски игри - това просто е смешно", завършва коментара си американската скачачка.