Светла Оцетова: Отказахме се от чужд треньор

галерия:

снимка: Булфото

 

В края на май предстои първият старт за сезона при мъжете и жените в гребането. Каква е ситуацията в националния отбор след оттеглянето на Свилен Нейков като старши треньор, за коментар в. "Труд" потърси Светла Оцетова, председател на федерацията.

 

- Госпожо Оцетова, ще има ли нов селекционер?

- Засега не. Функциите са поверени на Румяна Нейкова като спортно-технически директор на федерацията. А за чужд треньор не ни позволяват финансите - за под 4000 евро на месец изобщо няма да говорят с нас. Смятам, че по-добре да изградим наши специалисти, а не този, който идва и си отива.

 

- С юноши ли ще участваме в първия старт?

- Имаме мъже до 23 г., но пропускаме регатата в Блед. Много малко страни участват и в трите световни купи. Избрахме Мюнхен и Люцерн през юни и юли.

 

- Усилено върви подготовката за европейското в Пловдив през 2011 г. Какво предстои още?

- Каналът ще бъде изцяло обновен, а коридорите с два повече - 8. Бюджетът е 1 млн. лева. Парите са от община Пловдив, спонсори, спортното министерство. Част от техниката ще бъде купена тази година, а останалата - следващата.

 

- Има ли печалба от подобни първенства?

- Голяма печалба идва, когато има тв права. А това са световни шампионати, олимпиади, световни купи. Но ние сме домакини на европейско и на световно през 2012-а в неолимпийските дисциплини и там такива права няма. Да, състезателите си плащат престоя, но ние трябва да покрием разходите на Изпълкома на ФИСА - 20 души, на Съдийската комисия - 18 души и на още 100 по програмата за развитие за общо 10 дни. Въпросът е да не сме на загуба, но ако се стигне до печалба, е договорено да остане и за федерацията.

 

- Федерацията има ли контрол върху парите?

- Оргкомитетът се прави, защото федерацията няма право на стопанска дейност. И там може да влезе целият управителен съвет или част от него, както е в нашия случай. Затова контролът е постоянен. Тази практика е на много места. На световната купа в Люцерн например федерацията няма нищо общо с оргкомитета. Така е и в Мюнхен. На световното за юноши в Прага обаче федерацията бе в оргкомитета, защото стопанисва канала. При нас е различно. Федерацията е в София, но община Пловдив е собственик на канала. И е много по-удобно оргкомитетът да е в града домакин. Така техни представители ще комуникират по-лесно с местната власт.

 

- Все още новата управа на федерацията не е регистрирана в съда, защо?

- Има оспорване на събранието от "Академик" (Пд) и след решението на съда ще можем да го впишем. Но това не е проблем. Работя и със стария, и с новия, а съм председател и на двата - нямаме разминавания. Решенията се вземат от новия и се оторизират и от стария.

 

- Бяхте на симпозиум в Дубай с участието на представители на всички международни федерации и на Изпълкома на МОК. Какво ново?

- Тенденцията е към градовете домакини или кандидати за първенства да се създадат професионални отдели към общините, които да се занимават именно с това. И в този случай нашето световно и европейско отговарят на тази нагласи.