Шефката на женския тенис: Догодина целият свят ще гледа България

галерия:

Стейси Аластър е изпълнителен директор и председател на борда на Женската тенис асоциация. Канадката бе определена от списание "Форбс" за една от най-влиятелните жени в спорта. В София Аластър подписа договора за домакинството на България на турнира на шампионките от 2012 г. Мачовете ще се играят в новата зала "Арена Армеец". От началото на следващия сезон на всички турнири от веригата на WTA на таблото с ранглистата ще има специален надпис "Пътят към София".

 

- България стъпва на световната карта в женския тенис. Как оценявате това?

 

- Женската тенис асоциация е глобална организация с 53 турнира в 33 държави по целия свят. Самият факт, че успяхме да дойдем и в България, е много показателен за нас. Страната ви разполага с комбинация от прекрасна зала от световна класа, за мен бе огромна чест да посетя подобно съоръжение, и с ръководство на федерацията, което е наясно как да развива спорта. Това е отлична възможност за държавата да бъде забелязана по целия свят. А имате и световна звезда като Цветана Пиронкова. Не е малко.


- С какво според вас спечелихме пред останалите кандидати да приемат турнира на шампионките?

 

- И другите кандидатури бяха силни, но България спечели по три причини: първата е пълната подкрепа от страна на държавата и лично от премиера. За нас е много важно, когато стъпваме на нов пазар, да имаме гаранция, че правителството стои зад развитието на спорта. На второ място е залата, която отговаря на световните стандарти и разполага с всичко необходимо. Причина номер 3: хората, които са начело на тениса в България. Председателят Стефан (Цветков - б.р.) е бивш състезател и знае много добре от какво имат нужда играчите, за да се представят по възможно най-добрия начин пред публиката.

Той е наясно как се прави бизнес от подобен турнир и как да привлича спонсори, без които не може. Комбинацията от тези три елемента помогна на България да получи правото да организира турнира.

 

- Може ли да гледаме на България като на част от развиващия се на изток пазар? В Китай милиони започнаха да гледат и да играят тенис, след като На Ли спечели "Ролан Гарос" този сезон.

 

- Без никакво съмнение. Интересът в региона расте непрекъснато. Този сезон Турция е домакин на шампионата на WTA ("Мастърс" - б.р.). Вие сте съседна държава и ще организирате турнира на шампионките. Миналата седмица бях в Баку и определено мога да кажа, че тенисът върви напред в тази част от света.


- Вие сте бивша тенисистка. Прочетох в интервю за "Ню Йорк таймс" преди няколко дни, че се е налагало да давате уроци по цяла година, да пътувате с личния си автомобил и с шейна през зимата. Кога бе по-лесно - като състезателка или сега, когато сте начело на женската асоциация?

 

- Аз никога не съм била тенисистка от световна класа. Само добра клубна състезателка и при девойките. Но да стигнеш световния връх в която и да е област, е предизвикателство. И са необходими много качества, а като че ли най-важното е да не се отказваш.

 

- Следващото предизвикателство?

 

- Организацията, която ръководя, да се развива и да премине на по-високо стъпало. Да търсим още спонсори, да стъпваме на нови пазари като България, да не забравяме Азия и Тихоокеанския регион. Отношенията с телевизиите също са много важни за нас. Приходите от продажба на права за излъчване са добри, но винаги може повече. Имаме проекти, по които работим.

 

- Каква е рецептата за успех?

 

- За мен най-важното е, че винаги съм разчитала на хората около себе си. На екипа, с който работя, на родителите, на приятелите, на моя съпруг, който се отказа да прави кариера, за да ми помага. Но важното е всеки ден пред теб да има някакво предизвикателство, да се опитваш да научиш нещо ново и да не спираш. Да се учиш от грешките си, да вземаш положителното от хората край теб и да се развиваш като личност. Това се отнася и за бизнеса.

 

- Има ли известен човек, с когото бихте искали да се срещнете?

 

- Ако мога да избирам, ще е Нелсън Мандела. Това, което е направил през целия си живот, е невероятно. За мен той винаги е бил повод за вдъхновение и пример за глобален лидер.


- А възможно ли е да се видите?

 

- Не знам. Първо трябва да отида до Южна Африка. Засега чета внимателно неговите книги и речи.

 

- Може ли да се каже, че тенисът е начин на живот?

 

- Тенисът е моят живот. Аз бях включена в програма на националната федерация, получих ракета и ме научиха да играя. Приеха ме в клуб и първата работа бе да оправям червените кортове, за което получавах 25 цента. После започнах да давам уроци на 5-годишни и ми плащаха 5 долара на час. Сега, като си помисля, това, което постигнах, е невероятно. Да ръководя организацията, създадена от Били Джийн Кинг! Невероятна чест за мен. Просто мечтата ми се сбъдна.


- Играете ли още?

 

- Казано честно, почти не. Работя по 14-15 часа на ден и когато се прибера у дома, предпочитам да си почивам. Но едното от децата ми (на 7 години) играе минитенис на корт съвсем близо до нашия дом.

 

- Мария Шарапова е една от суперзвездите на съвременния тенис, но много хора се дразнят от силното й викане при удар. Същото се отнася и за Виктория Азаренка. Какво е вашето мнение по този въпрос?

 

- Пъшкането и виковете винаги са били част от нашия спорт.

И мъжете, и жените обичат да вдигат шум. Но аз смятам, че и телевизията увеличава ефекта заради модерната техника.

Ние следим за това и има точка в правилника за вдигане на шум по време на игра. Но все още не сме получили официално оплакване от тенисистка, че съперничка й е попречила с виковете си. Може би треньорите трябва да променят нещо в работата с младите.

 

- Може ли да се каже, че допингът е проблем за тениса? Ние в България сме малко чувствителни по темата заради случая със Сесил Каратанчева.

 

- Ако погледнете в историята, подобните случаи са толкова малко и в мъжкия, и в женския тенис. Но нашата толерантност по този въпрос е нулева. Не бих казала, че това е проблем за нас.

 

"24 часа"