Съдията Ангел Геранов за Sporta.bg: Скоро България ще участва в Балканска лига по снукър

галерия:

Sporta.bg продължава да ви запознава с българските майстори на щеката и техните преживявания по време на Европейското първенство по снукър в Сърбия.


„В края на първенството участвах като представител за България в среща между Сърбия, Хърватска и Румъния относно създаването на Балканска лига по снукър, където се споразумяхме да започнем работа по организирането турнири от лигата", сподели Ангел Геранов специално за Sporta.bg


Геранов е един от най-опитните и класни български съдии по снукър и от около месец премина успешно изпита за получаване на Клас 2.


Пожелаваме на Ангел през 2015-та година усилената му работа да му заслужи и още по-горна квалификация в снукър съдийството.


Той беше част от българската делегация в Сърбия по време на индивидуалното Европейско първенство за младежи до 23 години и на отборната надпревара.


Съдийството му по време на мачовете беше отличено подобаващо от международни капацитети и наградата му е именно получаването на Клас 2.


Геранов има поглед върху представянето на всеки един от българите на Европейското, така че неговото мнение е ценно и на него може да се разчита да разкаже подробно всички преживявания на родния отбор.

 

Българската делегация в Сърбия - Ивайло Пеков, Николета Николова, Ангел Геранов, Лъчезар Русаков, Десислава Божилова, Пролетина Величкова, Георги Величков, Братислав Кръстев, Жана Митова, Явор Неделчев и Вергил Мавродиев

 

Според Ангел нивото на организация в Сърбия е било добро, но не може да се сравнява по качество с това в София от миналата година.


Ето как отговори Ангел Геранов на въпросите на Sporta.bg:

 


Нашата група при мъжете беше със сериозни опоненти - Ирландия, Швейцария, Австрия, Сърбия и Германия. Как протекоха мачовете на българските момчета и кой спечели фреймовете?

 

Наистина групата ни беше много силна. Ирландците и Австрийците тренират при един от най-добрите треньори по снукър Пи Джей Нолан (Pj Nolan).

 

В отбора на Германия имаше играч играл при професионалистите. А Швейцарския отбор се представя доста силно по традиция. Всеки един спечелен фрейм е една малка победа.

 

Георги Величков победи германеца с 4-0, това си спомням ясно защото аз бях рефер на двубоя. Братислав направи най- големия брейк в мача срещу Ирландия, пак аз бях рефер.

 

Единствената убедителна победа беше срещу домакините от Сърбия. Като цяло представянето беше добро.

 

Братислав Кръстев направи най-високия брейк от нашия отбор - 52, потингът ли бе най-силната част от играта му?


От изветно време Братислав има много по-добър брейкбилдинг в сравнение с предходните години. Той реализира халф-сенчъри на почти всеки турнир от републиканския шампионат.

 

Така че за мен не бе изненада фактът, че направи 52 точки и на Европейското, но победите на Братислав дойдоха от комплексна игра, както в нападение, така и в защита.

 

От нашата група ние бяхме най-младият отбор - това предимство или недостатък беше, според теб?

 

Това е спорен въпрос - от една страна е предимство, но от друга е недостатък. Винаги е предимство състезателите да са по-млади, но пък нямат опита на по-възрастните. Всяко едно участие е ценен опит за нашите момчета. Надявам се в следващите първенства този опит да си каже думата.

 

Ти наблюдава на живо двубоите, забелязваш ли израстване в представянето на българите и кой компонент от играта им би похвалил като цяло?

 

Ангел Геранов с една от българските съдийки Десислава Божилова

 

Има много положителни неща в играта на българските състезатели. Това явно се дължи на факта, че вече Българската Снукър Федерация има лицензиран треньор в лицето на Братислав Кръстев. Израстване има във всяка една част от играта.

 

Аз лично бих похвалил потинга, защото ако не вкарваш топки, няма как да победиш. Вярно, че поставянето на снукъри е важна част, но все пак победи се печелят чрез вкарване.

 

Много добро впечатление прави факта, че след поставяне на снукър и пропуск от страна на противника нашите момчета тръгват да атакуват, дори и от не толкова чиста позиция, а не търсят спечелване на точки от фалове. За мен това показва, че са израснали като играчи.

 

Като направим сравнение между нашата школа и съперниците ни в групата, мислиш ли, че беше постигнат максималния резултат на Европейското?

 

Ангел Геранов преди началото на полуфинала между Диана Шулер (Германия, вляво) и Ева Павинска (Полша, вдясно)

 

Всички наши представители се представиха много добре. Ивайло Пеков излезе втори в групата с три победи, едната с 3:0 над представител на Уелс.

 

Георги Величков победи в един мач от преките елиминации и така се класира за 1/16 финалите.

 

Вергил Мавродиев и Лъчезар Русаков просто нямаха късмет и за една победа изпуснаха възможността да участват в преките елиминации.

 

В отборния шампионат Красимир Камешев и Лъчезар Гергов се представиха повече от добре и надминаха очакванията ми.

 

Българският кю мен Ивайло Пеков (в средата) с легендите Стив Дейвис (вляво) и Кен Дохърти (вдясно)

 

Съжалявам за момичетата Николета и Жана, те имат потенциал и възможности, които се надявам да покажат на следващите турнири. За тази цел трябва и Братислав Кръстев да положи усилия в обучението на двете.

 

При мастърите Краси Камешев и Лъчезар Гергов завършиха 4-ти в групата си. Имаха ли лош късмет при жребия и смяташ ли, че ако бяха в другите групи, щяха да завършат още по-напред в класирането? Разкажи малко за тяхното представяне.


Момчетата завършиха 3-ти в групата след невероятна игра. Красимир има само еди загубен мач представителя на Германия, а Лъчезар загуби само от първия и втория в групата.

 

Наистина само късмета им попречи да продължат напред защото след групите те бяха на осмо място и трябваше да играят с отбор от 9 до 12 - то място, за нещастие им се паднаха най-опитните и подготвени съперници - Белгия. Независимо от загубата момчетата заслужават поздравления.

 

Вторият отбор на Белгия беше доста сериозен съперник, как се разви двубоя от осминафиналите?

 

Ангел Геранов (в средата) с едни от най-опитните български играчи - Венцислав Даскалов (първи вляво), Александър Кънчев (втори вляво), Красимир Камешев (вдясно от Геранов) и Иван Кюпов (най-вдясно)

 

И двамата състезатели бяха много рутинирани, но опита на Краси си каза думата и той поведе с 2-1. Лъчезар изгуби първия фрейм, но вторият беше много оспорван и продължителен.

 

За наше съжаление Лъчезар го изгуби при игра по цветните. След това с безпогрешна игра и много вкарване белгиеца взе другите два фрейма. Мачът бе прекъснат в четвъртия фрейм и така Белгия ни победи с общ резултат 5-2.

 

Да кажем няколко думи за дамите ни Жана Попова и Николета Николова, какви са впечатленията ти от тяхната игра?

 

За мое съжаление нямах възможност да гледам нито един техен мач. Направиха всичко, което зависеше от тях и играха по начин заслужаващ адмирации. Вярно че не можаха да излязат от групите, но по важното е, че те трупат опит.

 

Те са млади и ще се надяваме след година - две да имат повече успехи. Сега след като имаме и треньор се надявам нещата да вървят по-бързо нагоре.

 

Каква беше твоята роля в българската делегация в Сърбия, разкажи за своите преживявания по време на турнира.


В края на първенството участвах като представител за България в среща между Сърбия, Хърватска и Румъния относно създаването на Балканска лига по снукър, където се споразумяхме да започнем работа по организирането турнири от лигата. Подробности ще научите след като нещата станат факт.


Аз участвах като рефер и в двата турнира. За мен много важно беше да се представя добре в Европейското за младежи защото по време на отборния шампионат ме чакаше изпит за придобиване на по-висок реферски клас.

 

Изпитът ми беше в първия ден на отборния шампионат. След като изпитващ рефер от Англия наблюдава два мои мача и ме изпитва по правилника в продължение на час и петнадесет минути ми съобщи, че съм издържал изпита и съм рефер клас 2.

 

Лично за мен това е голямо постижение защото съм международен рефер от две години и това израстване показва, че хората, които изпитват, а те са рефери с дългогодишен стаж и опит, са доволни от мен.

 

Ангел Геранов с една от легендите на снукъра Джими Уайт (вляво от него). Най-вляво е Александър Кънчев, а най-вдясно - Иван Кюпов

 

Това го потвърдиха и други изпитващи, като ми обещаха, че ще ми помагат в следващите две години. Така че през 2015 да мога да се явя и взема следващия клас.

 

На какво ниво беше организацията на Европейското за младежи и отборното първенство? Можеш ли да направиш паралел с тази в София от миналата година?

 

Като цяло нивото беше добро, като изключим някои детайли, но не можем да виним сръбската федерация, за нея това е първи шампионат.

 

Според мен недостатък бе факта, че първенствата се провеждаха на около 20 км. от най-близкия град и придвижването до него през свободното време на играчи и рефери бе затруднено.

 

Колкото и нескромно да звучи, в София нещата дори първия път бяха на много по-високо ниво, благодарение на Олег Велинов и екипа, който беше около него.

 

Предстои нов РТС турнир в София през лятото. Очакваш ли го с нетърпение лично ти и какво си пожелаваш?

 

Да, и аз както всеки, който обича снукъра в България, го очаквам с нетърпение, но за голямо съжаление няма да имам възможност да участвам, имам други поети ангажименти, а и не малка служебна ангажираност.

 

Пожелавам на всички, които ще участват като организатори, състезатели или рефери, успех.

 

Ако сте истински снукър фен и желаете да получавате компетентна информация за света на любимата игра, харесайте страницата във Фейсбук Snooker PTC Bulgaria!


Само при нас можете да се запознаете с българските майстори на щеката и да получите актуални новини за предстоящия турнир от сериите РТС в София.

 

Даниел Любомиров, Sporta.bg