Сашо Попов: Изкарахме годината с 50 хиляди лева

снимка: Булфото

Преди ден ЦСКА отпадна от битката за титлата във волейболното ни първенство. Левски стигна до полуфиналите в трети решителен двубой, а мачовете се превърнаха в истинско спортно дерби. Въпросите пред ръководството на армейците обаче далеч не са толкова спортни, като има ли дълга резервна скамейка, доколко повлия контузията на титулярния разпределител Сеганов, блокадата можеше ли да е по-непробиваема, има ли амбиция за участие в евротурнирите и догодина... След трета изключително тежка година във финансово отношение, въпросите към Сашо Попов за бъдещето на клуба отново са болезнени. Ето какво разкри треньорът и управителят на най-успешния волейболен клуб в България ден след като мъжкият тим приключи участието си в Суперлигата за сезон 2012/13.


Г-н Попов, трагедия ли е отпадането на ЦСКА на четвъртфинал в първенството? А това стана след загуба именно и от „вечния враг" Левски...

- Не, не. В никакъв случай! Аз не приемам това за трагедия, надявам се и момчетата да осъзнават това да не го приемат така. Играхме финал за купата на България, бяхме на косъм да се класираме и за полуфиналите, така че сезона не е провален. Мисля, че се представихме добре, борихме се мъжки и само малко не ни достигна да продължим напред.

 

Ивайло Стефанов обяви, че остава в отбора и през следващия сезон, стига здравословното му състояние да му позволи да е полезен. Има ли яснота кой ще остане и догодина и има ли такива, които пък вече обявиха, че ще напуснат клуба?

- Не може да има яснота. В момента ситуацията е такава, че не правим планове и за седмица напред, камо ли за следващия сезон. Имаме амбициите, желанието да продължим. Да сме на най-високо спортно ниво. Ще се стараем, но бъдещето ни е неизвестно.

 

Финансовата ситуация е известна на всички, организирахте обаче и кампания „100 сърца за ЦСКА". Каква е равносметката от нея?

- Благодарен съм на феновете за всичко, което направиха за нас. На практика успяхме да завършим сезона тази година именно с тяхната помощ. С ръката, която ни подадоха в този момент. Ще направим специална пресконференция, на която ще дадем пълните отчети за това какво е получено и разходвано от кампанията, но се видя, че ЦСКА има много фенове, които милеят за клуба.

 

Колко пари струваше оцеляването на ЦСКА през този сезон?

- Изкарахме сезона с бюджет от 50 000 лева. Това са разходите, които направи мъжкият отбор през тази година. Това включва всичко - пътни, участието ни в европейския турнир за Купата на CEV, битовите разходи, всичко. Това е. Ако извадим участието ни в надпреварата за Купата на България, то сумата е 30 хиляди. От кампанията „100 сърца за ЦСКА" получихме и много допълнителни помощи. Подпомогнаха ни и с компютри, гориво, рейс - получихме и такава помощ. Тези пари бяха в помощ и на школата ни.

 

Има ли промяна и около задълженията, които има клуба?

- Продължаваме да ги имаме. Много направихме, но изобщо не е изчистено положението. Тази битка ни е и най-тежката, за съжаление е много по-сериозна от тази на полето. Задълженията са ни от 2011 година. И така се получи, че това хубаво нещо от тогава, сега трябва да го оправяме, а не да го продължим. Станахме шампиони, играхме полуфинал в Европа, а това донесе задължения, а не прогрес.

 

От години също така един от основните ви проблеми е базата. Има ли промяна около ситуацията със зала „Васил Симов" или поне в наема, който плащахте? През миналата година например, ЦСКА плащаше около 2000 лева за залата на месец, а отделно и отоплението, и разходите около стопанисването, докато един клуб като ВК Казанлък, плаща за залата си наем от 25 лева...

- Няма промяна, за съжаление. Продължаваме дискусиите с министерството. И дискусията не е само за залата. Такова е положението с всички бази на ЦСКА, не само с волейбола. Истината е, че не сме на равно положение с останалите клубове в България. И тази ситуация не е от ден или два, а от 20 години. Задавам си въпроса защо Левски имат бази, а ЦСКА - не? Защо един клуб във Велико Търново например е подпомаган от общината, а ЦСКА - не? Ние по-грозни ли сме, по-неможещи ли? Това деление, което се получава е абсурдно.


Не трябва ли да има помощ и от федерацията, а и от държавата, относно този проблем?

- Така е. Така трябва да бъде, защото клубовете са тези, които развиват спорта и са част от федерациите. И как да говорим за олимпийски спорт и постижения без силни Левски и ЦСКА, без силна Славия и т.н. В школата ни има 200 деца, които независимо от всички проблеми в клуба продължават да тренират, да се развиват. Гордеем се с това, че продължаваме да развиваме всички направления. За да продължим обаче ни коства изключително много. Ентусиазма и отговорността не ни позволяват да се откажем. И ето, жените на ЦСКА сега ще играят финал в първенството срещу Казанлък. Ние играхме финал за купата. Но за да продължава развитието на спорта трябва да има различни школи. Трябва да има вътрешна конкуренция, за да има силно вътрешно първенство и да излизам кадри на високо спортно ниво. Ясно е, че без Левски и ЦСКА високи спортни постижения ще бъдат случайни.

 

Мила Панайотова, в. Тема спорт