България изпусна два мачбола и отстъпи на Австралия в петгеймова битка в "Арена Армеец"

снимка: БГНЕС

България загуби драматично от Австралия с 2:3 (25:21, 13:25, 22:25, 25:20, 15:17) в шестия си мач от тазгодишната волейболна Лига на нациите.

Пред над 4500 зрители в „Арена Армеец“ националите ни наваксаха сет изоставане, но пропуснаха два мачбола.

И както преди четири години в същата зала България допусна поражение от този очевидно неудобен като стил на игра съперник.

Селекционерът Николай Желязков не направи промяна в стартовата шесторка и както срещу Иран пусна титуляри Георги Сеганов, Алекс Николов, Радослав Парапунов, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев и Николай Колев плюс либерото Владислав Иванов.

Със задушаващ блок нашите бързо дръпнаха с 9:3, а впоследствие с 16:9. Но 10 от следващите 11 точки бяха за гостите, чийто флоут сервиси затрудниха посрещането ни и не позволиха организирането на добри атаки. Повратният момент за „лъвовете“ бе влизането на Стефан Чавдаров вместо Колев при 17:18. Новият център на Дея Спорт веднага записа точка от блокада, а когато застана на сервис при 20:20 вкара четири последователни бомби, една от които се превърна в ас. С неотразима атака от втора линия Алекс Николов приключи гейма при 25:21 в полза на България.

Във втория гейм Карягин смени Парапунов, но включването му бе повече от неуспешно. След поредица от грешки в атака на нашите Австралия поведе с 13:5. При този резултат Парапунов бе върнат в игра, а при 7:18 Добромир Димитров смени разпределителя Сеганов. Но обратът бе невъзможен. 25:13 за Австралия, след като нашите приключиха гейма с успеваемост в атака едва 7 от 24.

С ас на Атанасов и блок на Гоцев България поведе с 4:2 в третия гейм, но не само не увеличи аванса си, но допусна обрат. При 9:10 Аспарухов смени Парапунов и реализира още първата си атака, при това от трудна позиция. Проблемът бе, че заради лошото посрещане повечето ни нападения трябваше да бъдат осъществявани от почти невъзможни позиции.Неусетно австралийците се откъснаха в резултата, а асът на Макс Стейпълс уби интригата в гейма – 22:25.

На крилете на ентусиазма гостите дръпнаха с 5:2 в четвъртата част, в която Колев се върна на полето вместо Чавдаров. Уиър със странните си сервиси тормозеше посрещането ни, но ролите се размениха в края на гейма. Ас на Николов изравни резултата при 19:19, а при 20:20 на началния удар застана Добромир Димитров. Последваха пет дяволски флоут сервиса, единият от които видеоповторението доказа, че е ас, а останалите блокадата превърна в директни точки за 25:20.

В тайбрека нашите водеха практически през цялото време и стигнаха до два мачбола. Но и при 14:13, и при 15:14 не можаха да отразят австралийските атаки. И не получиха друг шанс. Алекс Николов сгреши на посрещане, а след това заби в антената, оформяйки първата победа на Австралия в тазгодишната Лига на нациите.

Николов и Гоцев бяха най-резултатните волейболисти за България с по 17 точки. Мартин Атанасов завърши с 14.

По-рано през деня Сърбия, въпреки че проспа първите два гейма, победи Канада с 3:2 (20:25, 19:25, 25:20, 26:24, 15:11). Александър Атанасиевич бе вдъхновител на обрата с 22 точки, а Сречко Лисинац и Миран Куюнджич добавиха по 15.

Бразилия пък надигра Иран с 3:0 (30:28, 25:23, 25:19), но радостта на южноамериканците бе помрачена от нелепата контузия на Алан Соуза. Диагоналът на шампионите от миналогодишната Лига на нациите усука зловещо коляно при изпълнение на сервис в края на първия гейм и ще пропусне мача с България в неделя.