Петър Стойчев: В плуването има здраве, пари няма

снимка: petarstoychev.com

Един старт преди края на календара в маратонското плуване Петър Стойчев си осигури девета поредна Световна купа, след като спечели маратона на езерото в канадския град Магог с дължина 34 км. Българинът направи исторически рекорд, подобрявайки собственото си постижение с близо 6 минути.

Миналата седмица Стойчев получи деветата си купа на церемония в Абу Даби, където се проведе последният старт за годината.

 

- Какви са впечатленията ви от Абу Даби?
- Градът е доста променен от 2003 г., когато плувах там за първи път. Има много нови сгради, всичко е уникално, човек трябва да го види. Цареше невиждана еуфория заради последния старт от Формула 1 за годината. Пистата Яс Марина е далеч от морето, но има канали, и хората могат да стигнат до трасето с яхтите си. Арабите са направили впечатляващи неща. Виждал съм двете писти в Германия - Хокенхайм и Нюрбургринг, както и пистата в Турция, но тази е различна от всичко останало. Хвърлени са огромни пари.

 

- Поздравиха ли ви от от министерството на спорта, от федерацията по плуване, или успехите ви вече се възприемат като нещо рутинно? Очаквате ли някаква премия?
- Получих поздравление лично от министъра на спорта Свилен Нейков, от изпълнителния директор на федерацията по плуване Таня Богомилова, директорът на спортен клуб Левски Стоян Хранов също ме поздрави. Използвам възможността да им благодаря за всичко, което правят за мен. Получих поздравления и от моя спонсор М-Тел, без чиято помощ не бих могъл да се справя. Смятам, че това, което е предвидено като премия, ще бъде изплатено в следващите няколко месеца, когато има събрание на федерацията.

 

- Как гледате на факта, че спортистите с хегемония като вашата в световен мащаб печелят значително повече пари от вас?
- Все пак при мен става въпрос за плуване. Нашият спорт е много значим в социално отношение, много здравословен и би било добре да се практикува масово, но за сметка на това е значително по-слабо платен в сравнение с други спортове. Това просто е лош късмет за мен. На 21-22 години, когато започнах да постигам успехи на световно равнище и установих, че не съм чак толкова добре платен, беше много късно да мисля за преориентация. Човек се примирява и му остава само утехата, че е най-добър в света. Достатъчно е да изпиташ това усещане веднъж в живота. Това е повече от всичките пари, които някога бих могъл да спечеля.Да направиш нещо, което никой не е правил.Това те зарежда с енергия и ти доставя удоволствие, което парите не могат. Колкото и да имаш, винаги ще има някой с повече от теб.

 

- Хрумвало ли ви е да се състезавате под чужд флаг, особено след последните скандали с федерацията?
- Това никога не ми е било цел. Получавал съм оферти от други държави, които имат по-висок стандарт на живот и в които на спорта се гледа с друго око, но в нито един момент не съм съжалявал, че се състезавам от името на България. За мен бе голяма чест да нося знамето на България при откриването на олимпийските игри в Пекин. Това са неща, които не се измерват в пари. Гордея се, щастлив съм и не мисля, че съм ощетен от някаква гледна точка. Изобщо не ме притеснява това, че не съм спечелил пари, които да ми стигнат до края на живота. Прекалено възрастен съм, за да сменям националността си. Преди това не съм го направил, няма да го направя и сега. Нямам противоречия и конфликти с федерацията, всичко е изгладено.

 

- Има ли още какво да постигате в плуването?
- С треньора ми решихме следващата година да поставим на първо място световното първенство по плувен маратон в Канада, където девет поредни години печеля старта в езерото Сен Жан. Това е основната причина да остана в плуването и следващата година. Имам уверението на М-Тел, че ще продължат да ме подкрепят. Ще оставя на заден план световните купи и ще се съсредоточа върху световното, а няколко седмици след това идва и европейското първенство в езерото Балатон в Унгария.

 

- Какво ще кажете за световните рекорди в плуването, които се чупят всеки ден? Появиха се мнения, че костюмът е по-важен от плувеца.
- Аз бях приет в комисията на спортистите в международната федерация и на едно от заседанията обсъдихме тъкмо този проблем. Мога да ви уверя, че занапред ще има точни правила и ще бъде силно ограничен диапазонът на позволените костюми. Според мен световните рекорди са плод главно на огромни усилия в тренировките. Естествено така наречените технологични бански със сигурност са допринесли за поставянето на тези рекорди. Сигурен съм, че плуването ще продължи да се развива и след Нова година, когато влизат в сила новите правила за банските. И след това ще има световни рекорди. Нека видим как ще потръгнат постиженията с новите костюми и тогава ще направим извод дали само костюмите са били причината за тези рекорди.

 

- Такъв фурор от рекорди неминуемо води до съмнения за употреба на допинг.
- Ако е така, значи става въпрос за вещества, които все още не могат да бъдат уловени от лабораториите, защото всеки рекордьор задължително дава проба. Плуването може да се похвали, че е един от спортовете, в които има най-малко уличени състезатели, и това е гордостта на нашия спорт. Докато не е доказано обратното, съм склонен да вярвам, че всички постижения се дължат на много труд в басейна.