
Снукърът в България определено набира скорост откакто има създадена федерация през 2008-ма година, а през 2012-та видяхме Европейско, Световно и професионален турнир в София.
Съвсем нормално джентълменският спорт да набира популярност и сред българите, които в опитите си да наподобят великите играчи като Рони О'Съливан, хващат щеката и започват борбата с топките по масата.
Видяхме много родни аматьори да мерят сили с големите имена в снукъра по време на PTC Victoria Bulgaria Open, като преди това са се съревновавали помежду си в редици български надпревари.
На историческия първи професионален турнир имаше две жени сред нашите представители при съдиите и те определено хванаха окото с майсторството си около масата.
Учудването да видиш жена от България не само да се интересува от този спорт, но и да практикува работата на съдия професионално, е огромно.
На Световното първенство за аматьори в София имаше две българки сред играчите, което само по себе си е повод за гордост, тъй като все пак у нас снукърът няма традиции.
Младите Жана Митова (16-годишна) и Николета Николова (16-годишна) защитаваха честта на родината в турнира при жените, като Николова дори успя да спечели един от 4-те си мача в надпреварата.
Sporta.bg потърси за интервю Николета след края на Световното първенство, за да ви запознае по-отблизо с една българка, която с удоволствие играе снукър.
Как определяш собственото си представяне на Световното първенство?
Смятам, че представянето ми беше на ниво. Следващият път се надявам, че ще бъде по-добре. (Николова спечели с 3:1 срещу 61-годишната англичанка Гей Джоунс, а след това отстъпи с 0:3 на Со Ман Ян (Хонг Конг), с 1:3 на Инес Лукашевска (Латвия) и с 0:3 от Кимбърли Брюър (Нова Зеландия))
Беше ли си поставила някакви цели и успя ли да ги осъществиш?
Целта ми беше да покажа най-доброто от себе си. Не успях да я осъществя, но се надявам, че с времето ще трупам нужния опит.
Срещу кого от съперниците ти беше най-трудно?
Както и на Европейското, така и сега, в първия мач ми беше доста трудно. Тогава напрежението е най-голямо. В следващите нещата започват да вървят все по-гладко.
Очакваш ли България да става все по-привлекателна снукър дестинация след Европейското, РТС-то и Световното за аматьори?
България вече е доста по-известна снукър дестинация след тези три събития. Тепърва ще има още турнири и много запомнящи се мачове. Все още сме в самото начало и имаме още много да се развиваме.
Как реши да се занимаваш със снукър, къде тренираш и с кое свое постижение се гордееш?
Занимавала съм се с какви ли не други спортове. Запалих се по снукъра от телевизионния екран.
Усетих, че това е спортът, с който искам да се занимавам и щом разбрах за Снукър и билярд център, веднага се записах на тренировки при Братислав Кръстев.
След 2 месеца и половина тренировки, се явих на Европейското, което беше тук в София. Нямах никакви очаквания, но се гордея, че успях да победя състезателки от Румъния и Франция.
(На снимката: Николета Николова с европейския шампион от първенството в София Майкъл Лесли)
Очевидно снукърът се развива в България, но от мъжка гледна точка. При жените, според теб, как вървят нещата?
Снукърът при жените определено е по-слабо развит. Смятам, че повечето млади дами на моята възраст имат други интереси.
В снукъра се изисква много труд и постоянство, разбира се и малка доза талант. Всеки ден е нужно да се отделя време за тренировки.
Надявам се снукърът да продължава да се популяризира и да привлича все повече и повече млади хора.
Етикети:Сан Антонио
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ