Кюстендил - меката на снукъра в Югозападна България

галерия:

Едно от местата в България, където всички снукър почитатели и състезатели са винаги добре дошли, е МАСТЪРС Кюстендил – единственият снукър клуб в града, който работи на пълна пара вече четвърта година.

Меката на джентълменския спорт в Югозападна България се ръководи от „кюстендилските г-жа Таб и г-н Дейвис“, съвместно с Юлиян Петров.

Sporta.bg Ви разказва повече за клуба:

Кратка визитка:

  • Име на клуба: Снукър клуб МАСТЪРС Кюстендил

  • Член ли е на Българската снукър федерация: Все още не

  • Състезатели: Около 20 основни състезатели

  • Брой маси: 2

  • Работновреме: пон-чет 14-23; пет-нед (+празници) 10-23

Откога съществува клубът и как започна всичко?

СКМК (Снукър клуб МАСТЪРС Кюстендил): 2010 ноември; цялото начинание е от любов към снукъра и идеята е повече хора да могат да я усетят.

С каква спортна база разполага клубът?

СКМК: 2 снукър маси, дартс, шах, монополи, множество други настолни игри, федербал, дори и китара

4079411

Какъв е интересът към снукъра в Кюстендил? Предлага ли се обучение за начинаещи състезатели?

СКМК: Интерес има. На кюстендилските турнири събираме повече хора, отколкото се събират на откритите турнири в големите градове като София и Пловдив.

Колкото до обучението, всеки, който има желание, е добре дошъл. Мисията ни е да разпространяваме снукъра, съответно предаваме знанията на всеки желаещ, дори организираме уроци с българския треньор Братислав Кръстев.

Как се спонсорира клубът?

СКМК: Все още е лична инициатива.

Малко повече за състезателите на клуба?

СКМК: 20-ина основни състезатели в много широк възрастов диапазон - от 10 до 60 години; и двата пола обичат снукъра в Кюстендил. За всички играещи в Кюстендил, снукърът е приятно развлечение, но не липсват и играчи, които полагат повече усилия и имат голям желание да се развиват.

Имаме много природни таланти в града! За три годишната история на спорта в града в БСФ ранкинг турнири са играли 7-8 човека. Кюстендил дори има двама състезатели в Топ16 за сезон 2012-2013 към БСФ.

Четирима кюстендилци се включиха в последното PTC в София 2013-та, юни. Освен от цяла България, в клуба са играли снукър почитатели от Англия, Австралия, Германия, Гърция и Украйна.

4079413Имате ли желание да се провеждат ранкинг турнири към родната снукър федерация в Кюстендил?

СКМК: Стремим се към това да се превърнем в домакин на някои от турнирите на БСФ и един ден Кюстендил със сигурност ще бъде желана снукър дестинация сред българските снукър играчи.

До сега сме провели два открити турнира с участие на най-силни български играчи от София и Пловдив. Страхотно шоу за кюстендилските фенове!

Какви са плановете за развитието на снукър клуб „Мастърс“?

СКМК: Имаме много идеи и работим по изключително големи и амбициозни проекти, чиято цел, всъщност, е не само развитие на местно ниво, но и глобално развитие на спорта - популярност, тренировки и така нататък.

Какви са пречките пред този спорт в България и в частност в Кюстендил?

СКМК: Кюстендил не е от най-големите градове в България. Няма някакво особено производство и това влияе на цялостния пазарен облик на града.

18 годишна възраст и/или завършване на средното са като катапулт за младите, които „бягат“ в големия град или чужбина в търсенето си на доходи.

Поради тази причина не малка част от любителите на снукъра в Кюстендил са ученици. Всяка малка стъпка в посока икономическо развитие на града ще се отрази положително и на снукъра.

Друго предизвикателство е самата популярност на спорта. Не е футбол или тенис на корт, нито волейбол, баскетбол или Формула 1. Не е така масов и първично зрелищен. Спорно е дали това, че повечето хора го оприличават с билярда, е положително или отрицателно.

4079412От една страна е добре, защото билярдът така или иначе е по-масов и съответно по-популярен. От друга страна, обаче, върху снукъра се налага и широко разпространеният имидж на билярда - игра в шумен бар на по питие и приказка, докато снукърът е по-скоро шах с топки и изисква някаква уединеност, съсредоточеност, задълбочено мислене и издръжливост, които не че липсват в билярда, но сякаш необходимостта им се проявява в краткотрайни импулси.

Къде виждате българския снукър след 10 години?

СКМК: Българският снукър... има потенциал! Несъмнено! Необходими са дълготрайни инвестиции от време и желание.

Не трябва да се пропуска фактът, че хората, които гледаме по телевизията, са едва ли не, закърмени със спорта. Това са дългогодишни традиции и култура. Със сигурност можем да съкратим много от времето – ключът е постоянство.

Отношението български снукър спрямо „идола“ – английски снукър е подобно на отношението кюстендилски спрямо български. Ще обясня защо правя това сравнение. В Кюстендил по-рядко имаме възможност да играем с по-добрите играчи от другите градове и по този начин е по-трудно черпим знания.

Същото е и с българския снукър, защото по-често се играе на международно ниво (особено Англия) и съответно, по-рядко българския снукър има възможност да черпи опит от „идола“.

Важно е желаещите да са постоянни в стремежа си и да се организират възможно повече „шарени“ срещи – срещи на всякакво ниво – междуклубни, междуградски, международни.

Така че, след 10 години българският снукър може да е на сравнително добро, качествено ниво – необходимо е постоянство в „инсталирането“ докато се създаде традиция и култура. Иначе в България има много таланти!