Готови за Йорк!

снимка: World Snooker

Декември наближава и по традиция е време за Шампионата на Обединеното кралство (26. ноември – 8. декември)!

Турнирът, който е най-значимият в календара след Световното първенство, тази година се завръща с променен формат, който ще донесе много вълнуващи за зрителите мачове.

Всички състезатели, дори членовете на топ 16, започват още в първия кръг. Общо 128 играчи – 121 професионалисти и 7 аматьори, ще получат шанс да се борят за отличието и чек от 150 хиляди британски лири.

Допълнителен стимул ще бъде и джакпотът от 55 000 паунда, натрупан за майстора на щеката, който успее да направи брейк от 147 точки.

До четвъртфиналите се играе във формат 6 от 11 фрейма, които ще бъдат изигравани в една сесия. В полуфиналите победител ще е играчът, който пръв спечели 9 партии, а финалът е 10 от 19.

Първите мачове започват още днес, вторник, в Йорк, но срещи няма да бъдат излъчвани по телевизията до събота, когато на масата излизат големите фаворити, сред които е шампионът от миналата година Марк Селби.

Програмата за последния ден на ноември включва:

Рони О’Съливан (Англия) – Рийс Кларк (Шотл.)

Дин Дзънхуей (Китай) – Антъни Парсънс (Англия)

Марк Селби (Англия) – Шейн Касъл (Англия)

Нийл Робъртсън (Австралия) – Дилън Мичъл (Англия)

Съперниците и на четиримата водещи играчи в снукъра са аматьори.

Седемкратният световен шампион Стивън Хендри изрази очакванията си за добро представяне от страна на победителя в турнира от 2009 година Дин Дзънхуей.

„Вярвам, че Дин е най-добрия играч след Рони в момента, когато става въпрос за умения и брейкбилдинг.”

„Надявам се, че сега виждаме истинският Дин да си проправя път и той има възможност да се опита да доминира в спорта.”