Световната футболна централа (ФИФА) ще тества за първи път нова технология за следене на движението на топката по голлинията по подобие на тази, която се използва в тениса - hawk-eye.
Международния футболен борд (IFAB), който определя правилата на играта, в момента прави тестове на различни системи, които евентуално могат да се имплементират в играта.
Идеята е следващия месец да има „живи" тестове на технологията Ястребово око (hawk eye). Това ще се случи на двубоя между юношеската надпревара за купата "Хампшир" в Англия.
Единствено тези, които тестват техниката ще имат достъп до повторенията. Съдиите няма да гледат все още повторенията, което ознава, че няма да има значение какво показват кадрите.
В момента се разработват две технологии за следене на голлинията - "Hawk Eye" и "GoalREf". Първата технология ни е позната от тениса на корт, където всички линии се следят от няколко камери и на повторение показват точно къде е паднала топката. Другата система „GoalRef" използва малък и лек чип в топката, който показва дали тя е преминала голлинията.
Едно е сигурно - футболът навлиза в ерата на технологиите и това ще бъде обявено съвсем скоро. Очаква се Международния футболен борд, който е по известен като Бордът по правилата на играта, да даде зелена светлина на разработките на технолигии на специална среща на 2 юли.
Интересното е че този борд е съставен от няколко организации - ФИФА, Футболните асоциации на Англия, Шотландия, Уелс и Ирландия. ФИФА има четири гласа, а всяка британска държава има по един глас. За да се стигне до решение трябват да поне 3/4 от гласовете или 6 гласа. Т.е. за да се променят правилата във футбола трябва поне ФИФА и две британски асоциации да гласуват за такова решение.
Както знаем англичаните са едни от най-големите инициатори на въвеждането на технологии след Световното в ЮАР, когато техния тим бе ощетен точно по този начин. Наскоро пък отново в Англия между Тотнъм и Челси съдията скандализира, след като изобщо не става ясно дали топката преминава голлинията.
Също така ФИФА постепенно също прегръща идеята за технологии на голлинията, след като бе противник в началото. След Световтното в ЮАР и критиките, световната централа започна да омеква под натиска на английската асоциация и медиите.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ