Емилиян Стойков за Sporta.bg: Победата на Мерцедес, която светът не видя

галерия:

снимка: formula1.com

След Гран При на Сингапур се появиха надежди за оспорван финал на тазгодишния световен шампионат. Победата на Себастиан Фетел беше знаменита, но както посочих в материала преди седмица, факторите, които обърнаха везните, бяха съвсем конкретни за бавното градско трасе и нямаше как да се прехвърлят и на Сузука.

Нито отнесените от дъжда петъчни сесии, нито увеличаването с 20% на налягането на гумите попречи на Люис Хамилтън да доминира. Той изравни своя кумир Аертон Сена с 41 победи, като този успех е още по-специален, като знаем, че именно на тази писта Сена спечели трите си световни титли. Сузука е изключително пилотско трасе, тестващо всички умения на един състезател във Формула 1, но изпреварванията стават изключително трудно.

Затова лошият старт на Нико Розберг и изоставането му зад Фетел и Ботас помогна на Люис да изгради още по-голям аванс, отколкото беше очаквано. Във втория си стинт той блокира предните гуми, което създаде постоянно увеличаващи се вибрации и стратегията трябваше да бъде променена. Ранното последно влизане можеше да бъде голям риск, но заради времето прекарано на по-задна позиция в началото, Розберг се намираше прекалено далеч, за да се възползва.

Неговото лошо потегляне този път не беше породено от проблеми със съединителите, а с температурата в задвижващата система. Наблюдаваше се прекомерно загряване, което отсъстваше при Хамилтън. Самата стартова реакция на германеца бе задоволителна и чак след това той загуби част от мощността си, което позволи на Хамилтън да се изравни и да го изпревари.

Едва ли съм бил единствен със спомени за Сена и Прост от 1990-та. За момент бях сигурен, че ще се стигне до контакт и ще избухне скандал, дори по-голям от Спа миналата година. Частичната загуба на мощност периодично пречеше на Розберг, което забави изпреварването на Ботас. Вероятно Нико нямаше да изпревари Фетел ако от Ферари бяха покрили стопа на вицешампиона.

Вместо това, Себастиан влезе по-късно и Розберг, използвайки т.нар. пресичаща стратегия с много силна първа обиколка с нови гуми, стигна до второто място. Но дори с трета и четвърта позиция би трябвало в щаба на кончетата да са доволни. Механичното сцепление, работата с меките гуми и охлаждането са на отлично ниво, както се видя в Сингапур, а тук аеродинамиката, която не е тяхна голяма сила, им позволи да са най-добри от останалите.

Тенденцията за сериозни подобрения в резултатите спрямо предишния сезон дори на неподходящи за колата писти продължава.

4148426 

След финала излезе една меко казано любопитна статистика – болидите на Мерцедес са били в телевизионното предаване 6 минути от цялостната продължителност, която е 90 минути. Акцентирането върху битки в средата на колоната не трябва да ни изненадва. Когато платената телевизия на Бърни спря да съществува в края на 2002-ра беше взето решение неговата компания, FOM, да снима всички състезания.

Причините бяха критиките от цял свят към местните телевизии, снимащи състезанията, защото винаги имаше прекомерно голям фокус върху местния пилот и лидерите. Помним много състезания в Италия, където не гледахме нещо различно от Ферари, независимо от зрелището на другите борби. В днешно време, единствено състезанието в Монте Карло се снима от местната телевизия.

Последната компания, която предаде снимките на FOM след дълго упорстване, бе именно японската Fuji TV, която се грижеше за Сузука. До тук добре – състезанието отпред се получи сравнително скучно и режисьора предпочете да следи задните битки. Но със сигурност е странно това, че вторият бокс на Хамилтън беше почти изпуснат, а същото се случи и с битката между Мерцедесите на изхода от първия завой. Още по-странно е сравнението с изминалите състезания.

Ето колко време беше отделено на Сребърните стрели в предишните надпревари – Сингапур: 10 мин;  Монца: 30 мин (най-късото състезание за годината!); Спа: 26 мин; Хунгароринг: 45мин.

Едва ли разликата е случайна, а подобно отношение на режисьора е голям проблем за маркетинговия отдел на отбора, защото след всяко състезание се проверява колко минути от ТВ предаването са били отделени на тима и тези минути се конвертират във финансова рекламна възвращаемост на базата на телевизионната аудитория.

Ники Лауда беше видимо изнервен от това отразяване и обеща да попита Бърни какво се случва идната седмица. Въпреки отричането на Тото Волф, все по-силни стават спекулациите, че това е отмъщение за отказа на Мерцедес да стане доставчик на двигатели на един от основните си конкуренти в лицето на Редбул. Според британските медии има и втори казус – Еклъстън е в спор с отборите относно показването на спонсорски лога в боксовете, а това обяснява както втория стоп на Хамилтън, както и липсата на кадри от бокса по време на първите тренировки.

Вероятно темата тепърва ще се развива, но случващото се е притеснителен прецедент. Ако телевизионното излъчване се превърне в разменна монета, Формула 1 бързо може да заприлича на НАСКАР, където спонсори редовно плащат допълнително за да бъдат показвани спонсорираните от тях автомобили, а хора, които са наети от телевизията, хвърлят боклуци по овалното трасе, за да бъдат пускани реклами докато колата на сигурността е излязла. 

4148428

За пореден път събитията извън пистата доминират над случващото се в световния шампионат. Редбул са все по-сериозни в заплахите си. След неосъществяването на невъзможната така или иначе сделка с VAG, след отказа на Мерцедес, за биковете остана единствено опцията Ферари. Заубер и Хаас ще получат агрегати от 2016-та, докато Редбул ще трябва да приемат едногодишни задвижващи системи. Вместо да изгладят различията с Ферари зад кулисите, от Редбул решиха да използват иновативната стратегия да хвърлят обвинения към производителя, с който искат да сключат договор.

Помня, че като бяхме малки, показвахме на момичетата, че ги харесваме като ги дразним или ги дърпаме за плитките. В настоящия случай Матешиц, Хорнър и компания са доста повлияни от емоциите и след постоянните заплахи за оттегляне започват да действат още по-инфантилно.

Със сигурност е неприятно, че са поставени в ъгъл, но е добре да се примирят, че просто в момента са в по-слабата позиция. Започвам да се чудя дали единственият изход е да купят Манър, които догодина ще са с двигатели Мерцедес, да преместят отбора в Милтън Кийнс и да брандират болидите с цветовете на енергийната напитка.

Междувременно изглежда сигурно, че Лотус отново ще се превърне в Рено, но без услугите на Ромен Грожан, а в Макларън буреносните облаци се превръщат в ураган. Търпението на Алонсо се изпчерпва, а за разлика от Ферари, тук той има 3-годишен контракт без клауза за представяне на автомобила, което означава, че той не може да си тръгне заради слабата кола. Бътън загърби оферта на Нисан, за да кара за Макларън през 2015-та, но става все по-вероятно да стане пилот на Порше в Льо Ман и да участва в новата версия на Топ Гиър.

Макларън може да използва клаузата за удължаване на договора, при условие, че увеличи заплащането от 8 на 12 милиона паунда. Джонатан Нийл обясни, че не може да задържи един пилот ако той не е мотивиран да седне в кокпита, докато Рон Денис успокои, че всичко с договора за догодина е перфектно. А Бътън се изказа, че няма подпис и няма нов договор на този етап. За пореден път преговорите с участието на британеца се превръщат в сапунена опера. И така събитията извън пистата продължават да доминират.

4148429