Димитър Механджийски: Почерпих опит от легендите на снукъра

галерия:

Sporta.bg продължава да ви запознава отблизо със стремежите и мненията на българските играчи, които участваха на възможно най-големите професионални и аматьорски турнири по снукър през 2012-та.


Благодарение на усиления труд на Българската федерация, родината ни прие Европейско първенство, професионален турнир от сериите РТС (Players Tour Championship) и Световно първенство.


Димитър Механджийски е един от българите, които взеха участие във въпросните състезания и събраха впечатление и почерпиха от опита на най-големите звезди в джентълменския спорт.


Механджийски бе един от малкото родни представители, които наистина се докоснаха до легендите в снукъра в реална игрова обстановка, защото в РТС-то се изправи срещу световния шампион от 1997-ма година Кен Дохърти (Ирландия).


На Световното първенство Механджийски попадна в тежка група с представители на много развити снукър школи от различни части на света.


Ето как отговори Димитър на въпросите на Sporta.bg:

 

Как определяш собственото си представяне на Световното първенство?

 

Смятам, че не играх зле, но не успях да се възползвам от много ситуации, които можеха да ми доведат победа във фреймовете. Не успях да взема мач, но поне играх достойно в трудните двубои, не подарявах фреймове. Като за първо участие в Световно първенство, съм доволен.

 

Беше ли си поставил някакви цели и успя ли да ги осъществиш?

 

За цел си бях поставил излизане от групата и най-малко 1 спечелен мач в директни елиминации. За жалост, не успях, но въпреки всичко няма да се откажа и следващият път се надявам на малко по-лесна група.

 

Срещу кой от съперниците ти беше най-трудно?

 

Най-трудно ми беше срещу съперника от ОАЕ (Мохамед Шехаб). Той играеше много стабилно, направи ми най-много брейкове и показа доста висока класа. (Шехаб отпадна на осминафинал след загуба 1:5 от Алекс Борг (Малта), който пък беше отстранен на полуфинал от бъдещия шампион Мохамед Асиф)

 

Ти попадна в тежка група с Били Касъл, който стигна четвъртфинал в последствие, другите ти съперници бяха от Полша, ОАЕ и ЮАР - тези школи превъзхождат ли българската, предвид факта, че и шампион стана играч от Пакистан?

 

Да, наистина, групата беше много силна. Като изключим школата на ЮАР, другите със сигурност ни превъзхождат. Били Касъл игра слабо срещу мен и това ми даде надежда за спечелване на някой фрейм, но за жалост не успях да взема нито една партия.

 

Очакваш ли България да става все по-привлекателна снукър дестинация след Европейското, РТС-то и Световното за аматьори?

 

Да, защо не. Много от играчите не бяха идвали тук и до колкото ми се струва, им хареса. Организацията беше доста добра, всичко мина успешно. Мисля, че ще продължават да се състоят турнири от този ранг в България.

 

 

На РТС-то в София имаше възможността да играеш с легенда като Кен Дохърти. Разкажи малко повече за срещата си с него и ще остане ли това скъп спомен за теб?

 

Да, бях страшно щастлив, че ще играя с него. Той ми е от любимите играчи и е 3-ият световен шампион, с когото съм играл. С него обаче мачът беше истински (а не демонстративен), така че това е първият официален мач за мен с човек от ранга световен шампион.

 

Много съм щастлив и се надявам да ми се случват подобни неща и за в бъдеще.

 

В този ред на мисли успя ли да се докоснеш до атмосферата на голям снукър турнир?

 

Да, определено. Около мен имаше само добри световни играчи, за момент буквално влязох в Евроспорт.

 

Прекрасно е, когато хора аматьори като нас се срещат с такива легенди, защото, всъщност, ние цял живот мечтаем да постигнем нещо в снукъра. И когато обменим опит с великаните, постигането на мечтите става все по-реално.

 

Как би оценил представянето си през 2012-та като цяло във всички турнири?

 

Много съм доволен, защото спечелих 2 турнира, играх в доста финали и участвах на големи първенства.

 

Какво можем да очакваме от теб през 2013-та по отношение на снукъра?

 

Надявам се на доста класна игра от мен. Понаучих това-онова от големите играчи. Надявам се да започна да го прилагам и в състезанията, не само на тренировка. Надявам се на дори още по-добър сезон.