След скандалите на последното световно експериментално бе разрешено да се въведат допълнителни съдии на голлинията.
Те са въоръжени с бутон и имат връзка с главния рефер, за да му помагат при вземането на решения. Все още тяхното място обаче не е влязло в правилата на футбола и тепърва се очаква Международният борд да определи функциите им и да ги легитимира за всички турнири. ФИФА и УЕФА смятат, че експериментът е достатъчно добър и вероятно няма да има бурни дискусии при въвеждането им.
Колкото и странно да звучи обаче, подобно нещо е станало за първи път в историята, и то в България. Поне по този показател сме изпреварили света с цели 75 години.
Революцията се прави от столичната съдийска колегия заради напеченото първенство, което трябва да излъчи освен представителя за републиканското, но и четири отбора, които да влязат в новата национална дивизия, предшественик на сегашната "А" група. В нея трябва да се включат 10 тима (4 от София, 2 от Варна и по един от Пловдив, Русе, Бургас и Ямбол). Както и днес обаче, в столицата са концентрирани доста силни отбори. В елитната дивизия са Левски, ФК13, Шипка, Славия, АС23, Спортклуб, Раковски и Бенковски.
Високата миза вдига адреналина на футболистите. Още вторият мач от шампионата между Шипка и АС23 е прекратен и е присъден служебен резултат за гостите. След това обаче е взето решение да се преиграе и завършва 0:0. На 15 ноември и Левски - ФК13 е прекратен в 76-ата минута при 0:0, а чак на 10 януари са доиграни 14 минути и срещата завършва при същия резултат. На 13 декември пък се играят само 15 минути между ФК13 и Раковски, а след това се присъжда 3:0 за домакините.
Така се стига до историческата дата 20 декември.
По едно и също време трябва да се състоят две дербита. На "Юнак" се срещат Левски и АС23, а на игрището на Славия, което е в района на днешния Руски паметник, е мачът на "белите" с ФК13. За да се избегнат скандалите, се взема решението за следващите две дербита да се назначат и допълнителни съдии. В архивите няма автор на идеята, но за сметка на това са отчетени точно имената на реферите. За първата среща главен е Стефан Чумпалов с помощници Никола Досев и Евгени Маринов. Зад вратите са Димитър Генчев и Георги Спиридонов. За другата среща са пратени Тодор Атанасов, Траян Христов и Васил Стефанов, а към тях са добавени Никола Барутчийски и Димитър Мутафчиев.
Никола Досев и Тодор Атанасов са утвърдени имена в съдийството и дори са ръководили международни срещи. Стефан Чумпалов е един от основателите на Славия и дългогодишен футболист на "белите". Ритал е и в Австрия. Печели дубъл през 1926 година. Като треньор прави шампион Славия (1930 г.) и ЖСК (днешния Локомотив през 1940 г.). Има 9 мача и 3 гола за националния отбор и е бил негов капитан. Работил е още в Марек и Миньор (Перник), а става и международен арбитър. Доста интересно е и името на Мутафчиев. Това пък е легендата на Левски с прякор Мърцо, един от първите ни футболни национали. Участва заедно с брат си Никола в отбора, който ни представлява на олимпийските игри в Париж през 1924 година. От 1919 до 1930 година записва 73 мача и 48 гола с екипа на "сините", но само веднъж играе финал за републиканското - през 1925 година, когато шампион става варненският Владислав след 2:0.
Двата исторически мача завършват без сериозни скандали.
Левски прави 2:2 с АС23, а Славия громи ФК13 с 3:0. След това обаче идеята е загърбена, вероятно защото някой се сеща, че в правилника такива рефери просто няма. Други данни за допълнителни съдии няма.
В крайна сметка Левски отива на републиканското за 1937 г. единствено заради головата си разлика от 30:9 срещу 25:11 за ФК13. И двата отбора завършват столичния шампионат с по 21 точки. Трети е Шипка и отново заради по-добро съотношение - 26:14 срещу 26:20 за Славия. Те завършват с по 18 точки, а само на 2 или една победа е АС23.
Левски печели и републиканската титла след 1:1 и 3:0 над съименника си от Русе. А националната федерация се опитва да прецака Славия, като я включи в квалификация за националната дивизия, но след съдебен спор "белите" също са допуснати до нея. Другите са варненските Тича и Владислав, Левски (Русе), Черноморец (Бургас), Ботев (Пловдив) и Дражев (Ямбол). Интересното е, че в този формат първите две места се окупират от варненци, Шипка стига само до бронз, а шампионът Левски е едва седми.
На следващото си заседание Международният борд по правилата към ФИФА ще се събере, за да узакони допълнителните рефери зад вратите. Това може да стане още тази година. В България обаче сме се сетили преди почти 75.
Димитър Цанев, 24 часа
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ