Българите в Лондон – кой покори своя Олимп и кой остана с поуките

галерия:

снимка: SPORTA.BG

Свършиха ХХХ-те Олимпийски игри в Лондон за жалост на феновете на спорта по света и на самите участници, които имаха честта и привилегията да прославят страните си в английската столица.

 

България спечели 1 сребърен медал, благодарение на „нежната вихрушка" Станка Златева, а дебютантът на такъв форум Тервел Пулев се окичи с бронзовото отличие. Мнозина изявени и талантливи родни спортисти имаха шанса да се борят за разпределение на медалите, но никой друг не можа да се покачи на почетнтата стълбица.

 

Така с актив от 2 медала страната ни остана на 63-то място в крайното класиране по този показател от 204 държави с поне 1 представител в Лондон 2012. Статистиката показва, че това е най-слабото постижение на България от 1952-ра година насам, когато напускаме Олимпиадата само с 1 бронз - но той се явява първи медал в историята ни. Печели го боксьорът Борис Георгиев - Моката.

 

Статистиката не показва всичко - тя не отчита мечтите, поривите, нервите, емоциите, усилията и потта, която спортистите (без изключение) хвърлят на своята работна площадка в стремеж към безсмъртие или поне към покоряването на собствения Олимп.

 

Така че Лондон 2012 е най-слаб за България откъм медали, но ХХХ-те Игри не бива да останат в историята с този етикет, защото статистиката не отчита всичко значимо. Освен това, дори да приемем, че историята помни само победителите, трябва да предоставим достатъчно обективни определения за тази дума - „победител".

 

България беше представена от 63-ма спортисти в Лондон, като имахме представители дори в непопулярни у нас надпревари като стрелбата с лък, ветроходство и фехтовка. Как всъщоност се представиха сънародниците ни?

 

Спортна гимнастика

 

 

Тук коментарът е излишен, защото Йордан Йовчев заслужи само уважение и ни накара да настръхнем от човешката му сила и психическа издържливост (за пореден път). 39-годишният майстор на халките доказа, че дори на тази възраст е сред най-добрите в този спорт и което е по-важното, той не спира да помага за развитието му в България най-вече сред децата.

 

Йовчев се класира на финала в дисциплината халки, а след това в него завърши на 7-ма позиция. Наистина думите няма с какво повече да изразят признателността ни към великия гимнастик, защото за него нито един суперлатив няма да е пресилен.

 

Финалът на Йордан Йовчев със сигурност беше апотеоз на българското участие в Лондон. Той е знаменита фигура, която показа, че историята не помни само победителите. Макар той да е най-истинският шампион, който България е имал в този спорт и който се превърна в легенда.

 

Фехтовка, бадминтон, джудо, ветроходство, кану-каяк, колоездене, стрелба с лък

 

Тук трябва да отличим представителя ни в едноместния каяк на 1000 метра Мирослав Кирчев, който до последните метри на своята дисциплина се бореше за място във финал А, където влизат 8-те най-добри състезатели в света. За съжаление регламентът в този спорт не зачита времената, постигнати в полуфиналите, а местата, които се заемат. Така Кирчев с петата си позиция не можа да влезе във финал А, но ако се подвизаваше в другия полуфинал, щеше да се класира. Въпреки всичко, 22-годишният българин, роден в Русе, ни донесе емоции в спорт, от който не сме очаквали нищо и заслужава поздравления за това.

 

Успех е и финиширането на Данаил Петров в общия старт на колоезденето на шосе, и то в основната група, на 60-то място. За съжаление другият българин Спас Гюров се отказа само 50 км преди финала.

 

Неочаквано бързо приключи участието в Лондон 2012 на световния шампион на закрито в стрелбата с лък Явор Христов, който отпадна от мексиканец още в 1-ия кръг на Олимпиадата.

 

Във фехтовката Маргарита Чомакова имаше лошия късмет още при първия си дуел да се изправи срещу европейската шампионка и трета в света Олга Карлан, с което бързо приключи олимпийското си представяне.

 

Джудистът ни Мартин Иванов отпадна също в 1-ия кръг срещу корееца с казахстански паспорт Сергей Лим.

 

Във ветроходството дебютантът Йоан Колев остави добри впечатления с 26-тото си място в клас RS-X, като за негово съжаление скъсано платно в 3-ата гонка му попречи да се нареди по-напред.

 

36-годишната Ирина Константинова в същия клас успя да завърши 22-ра, оставяйки 4 съпернички зад себе си.

 

Петя Неделчева отпадна във втория кръг на турнира по бадминтон, след което с емоционалните си изказвания прехвърли фокуса върху проблеми с федерацията, които до голяма степен заличиха всякакви впечатления от иначе незадоволителното представяне.

 

Волейбол

 

 

Националният отбор завърши на 4-то място на Олимпиадата и записа най-доброто си класиране от 32 години насам. „Лъвовете" доказаха качествата си на най-силния възможен форум и многократно ни накараха да се чувстваме горди с тях. Не е нужно да анализираме допълнително тяхното представяне, защото многократно то бе възхвалено напълно заслужено.

 

Може и да остана горчилка с пропуснатите шансове за медал, но в крайна сметка те бяха най-младият състав на полуфиналите, а дадоха заявка, че могат да се мерят с големите играчи в този спорт.

 

България отпадна на крачка от финала от бъдещия олимпийски шампион Русия, а Италия изигра великолепен мач срещу нас, но трябва да имаме предвид, че „адзурите" тепърва ще трябва да сменят поколения в състава си, така че следващият път, когато ги срещнем, може ситуацията на полето да се обърне.

 

Благодарности към нашите момчета, които не само оправдаха, но и многократно надвишиха очакванията към себе си!

 

Вдигане на тежести

 

Голямата болка на българския спорт - вдигането на тежести - класира двама състезатели в Лондон, които бяха първите наши сънародници, борили се за медал. В крайна сметка ресурсите на нашите щангисти не предполагаха големи очаквания в Лондон 2012, но Милка Манева и Иван Марков се представиха изключително достойно.

 

И двамата бяха поставени в критични ситуации - само едно изхвърляне ги делеше от бронзови медали, но за наша тъга и двамата не можаха да се преборят с щангата. Въпреки това петите им позиции ни карат да мечтаем да нови подвизи в този спорт на големи първенства.

 

Плуване

 

 

Нина Рангелова се представи чудесно в Лондон, за което говорят трите подобрени национални рекорди в нейните дисциплини - 100, 200 и 400 метра свободен стил. Нейната бъдеща цел може да бъде само една - класиране в полуфиналните серии и след това финали. Тя е само на 21 години и със сигурност ще продължи да се развива и да ни носи нови позитивни емоции в един красив и много популярен в световен мащаб спорт.

 

Екатерина Аврамова (на снимката) не можа да покаже най-доброто от себе си на 200 метра гръб, когато беше последна в своята серия. Преди това тя завърши 31-ва в дисциплината 100 метра гръб в крайното класиране - както самата тя призна, предстоят ѝ още усилени тренировки и много труд, за да влезе сред най-добрите.

 

Същото може да се каже и за Венцислав Айдарски, който остана далеч от собствения си национален рекорд на 1500 метра свободен стил. Той завърши 28-ми от 31 участници в дисциплината и не можа да напомни за постижението си отпреди три години.

 

Петър Стойчев завърши на престижното 9-то място в маратонното плуване на 10 км и по този начин достойно се раздели с Олимпийските игри. За голям шампион и рекордьор като него обаче извинения и оправдания нямаше - чест прави на българската гордост в плуването, че сам призна лекото си разочарование. Стойчев искаше да влезе в топ 8 на преклонната в спорта 36-годишна възраст, но не успя да постигне целта си - независимо от това, можем единствено да се гордеем, че той представяше страната ни в Лондон.

 

Спортна стрелба

 

Антон Ризов така и не успя да осъществи олимпийската си мечта да играе финал в някоя от дисциплините си - 10 и 50 метра въздушна пушка, както и 50 метра пушка от три положения (легнал, прав и на коляно).

 

Като че ли българинът не издържа на напрежението в ключовите стрелби, а изненадващо най-добре се представи на 10 метра, въпреки че любимата му дисциплина беше последната. В нея обаче Ризов бе далеч от най-доброто си ниво и завърши 24-ти, показвайки колебания от положение прав.

 

Петя Луканова изрази задоволство от представянето си в Лондон 2012 - 30-то място на 50 метра пушка от три положения и 40-то място на 10 метра прав.

 

Без съмнение България съжалява най-много за начина, по който отпаднаха Антоанета Бънова и Мария Гроздева, защото тях само 1 точка ги раздели от финалите, като съдбите им бяха решени след престрелки.

 

Гроздева няма от какво да се срамува, независимо че не влезе във финала на 25 метра спортен пистолет. Тя беше с равен седми резултат и влезе в престрелка с още две състезателки, където направи 48 точки, а съперничките ѝ - 49 и 50. Не може да не се възхитим и на невероятният ѝ резултат във втората половина на бързата стрелба - 299 от 300 възможни пункта, но за съжаление не можахме да я видим сред финалистите.

 

Бонева също бе покрусена от изключителен малшанс, защото беше десета на 25 метра пистолет със само 1 точка по-малко от съперничките ѝ, които отидоха на финала. Същото се случи и на 10 метра пневматичен пистолет - пак 1 точка не стигна на Антоанета да влезе във финала.

 

Бокс

 

Новият олимпийски герой на България се казва Тервел Пулев! Първият ни медалист от Лондон 2012 остана с бронз, защото нямаше как да се мери с украинския феномен Александър Усик, но победите на Тервел в предишните кръгове ни накараха да ликуваме пред телевизорите. Можем единствено да благодарим на брата на Кобрата, че в дебюта си ни донесе бронзов медал, което реално беше възможно най-доброто класиране в категория до 91 килограма.

 

Горчилката остава с Детелин Далаклиев, Александър Александров и Стойка Петрова, които отпаднаха на крачка от медалите - на четвъртфинал. Далаклиев и Петрова няма от какво да се срамуват, защото се бориха достойно и отпаднаха от бъдещите олимпийки шампиони в категориите си.

 

Александров пък бе изключително разочарован - и с право - от отношението на съдиите към него, но това е големият проблем на аматьорския бокс. И четиримата ни боксьори обаче донесоха само радост в олимпийското лято и ние им благодарим горещо за труда, потта, усилията и лишенията!

 

Тенис

 

Олимпиадата не дойде в подходящо време за Григор Димитров, който беше измъчван от контузии и не се намираше в най-добрата възможна форма. Но Гришо свърши работата си, носейки историческата първа победа на мъжки тенисист от Олимпийски игри. Бъдещето е пред него и сезонът предполага още подобрени лични постижения и още финали на големи турнири от схемата на АТР.

 

Цветана Пиронкова пък не успя да разгърне потенциала си на най-удобната си настилка - тревната. За наше съжаление Цвети бе спряна във втория кръг от Флавия Пенета, но ние ще очакваме по-големи подвизи от Пиронкова на Турнира на шампионките в края на октомври, който ще се проведе в софийската „Арена Армеец".

 

Лека атлетика

 

Европейската шампионка Ивет Лалова изравни най-доброто си постижение на 100 метра за сезона - 11.06 в сериите - и дори подобри личния си резултат на 200 метра през 2012-та - 22.58 в полуфиналите.

 

На полуфинала на 100 метра обаче Ивет не тръгна добре още от началото и в крайна сметка остана извън 8-ме най-добри, което я накара сама да признае, че е изпълнила целта си само на половина. Ясно е, че модата в женския (и мъжкия) спринт не се дикува от Европа, така че реално Лалова няма защо да съжалява, че няма медал от Лондон. Радващото е, че чаровната българка ще има какво да покорява в бъдеще, а именно - класиране на финал в коронната си дисциплина 100 метра.

 

Големият провал в леката атлетика безспорно е падането и контузията на Ваня Стамболова в самото начало на сериите на 400 метра с препятствия. Няма какво повече да се каже по въпроса, защото Ваня и треньорът ѝ отлично знаеха възможностите си и те съжаляват най-много за неосъществената си олимпйиска мечта.

 

Другите ни лекоатлети също не успяха да влязат във финалите на своите дисциплини и отидоха в Лондон само за участието, защото дори не се доближиха до личните си постижения. Sporta.bg припомня, че Георги Иванов отпадна в надпреварата в тласкането на гюлле при мъжете още в квалификациите, след като остана далеч от личния си рекорд.


Веднага след него годеницата му Андриана Бънова напусна рано-рано състезанието в тройния скок, като също не се доближи до най-доброто си постижение в кариерата.


 
Силвия Дънекова завърши на 38-мо място в крайното класиране на пресявките в бягането на 3000 метра стийпълчейз.

 

Виктор Нинов показа, че още не е готов за подобен голям турнир, след като се провали в скока на височина и завърши 28-ми в общото класиране на квалификациите.

 

Художествена гимнастика

 

 

Силвия Митева беше ограбена на финала в многобоя и това я лиши от възможност за медал, но тя продължава да е лицето на художествената гимнастника в България в момента. Чаровната ни представителка отново ни заплени със съчетанията си, които изпълни перфектно в последния ден от надпреварата и изпълни целта си да зареди с положителна енергия сънародниците си.

 

В спорт като художествената гимнастика често няма общо между представвянето и оценяването, защото ансамбълът на Русия и без да излиза на полето щеше да спечели златен медал. Италианките направиха груба грешка в съчетанието си, но бяха оценени с бронз, докато бившата съвестка република Беларус се добра до среброто.

 

Голямата мъка на българските грации от ансамбъла ни маркираха последния ден на Олимпиадата. По принцип големите успехи на страната ни в този спорт не са на Игри, но момичетата на Илиана Раева щяха със сигурност да спечелят сребърен медал, ако не се бяха поддали на напрежението.

 

Вярно е, че те не изиграха съчетанието си с три ленти и два обръча по най-добрия възможен начин, но италианките направиха същата грешка като тях, а бяха „оценени" значително по-високо.

 

Едно е сигурно - ние няма да ги запомним просто като шестите в света, а като истински „златни момичета"!

 

Борба

 

 

Най-противоречивият спорт на България в Лондон 2012. В Пекин от 5 медала 4 бяха спечелени именно на тепиха, но в английската столица единствено Станка Златева доказа колко е велика. Едва ли са много хората, които не разбраха голямата лична трагедия на „нежната вихрушка" на финала в категория до 72 килограма, но все пак нейният медал е с най-благороден метал за България.

 

Станка Златева е орисана да бъде златна още с раждането си, а ние можем единствено да ѝ благодарим, че се е появила на бял свят именно в нашата родина.

 

Освен нея, осемте ни мъже в класическия и свободния стил не се представиха на очакваното ниво и със сигурност в себе си таят разочарование от Олимпиадата. Бронзовите медалисти от Пекин Кирил Терзиев и Радослав Великов не защитиха отличията си - Терзиев претърпя пълен крах с двете си загуби, докато Руди стигна до директна битка за бронз, но я загуби нелепо с 1:2 части (3:0, 1:1 и 0:4).

 

Великов се виждаше като победител, но десетина секунди преди края на втората част беше избутан от тепиха от грузинеца Владимир Хинчегашвили, с което резултатът бе изравнен на 1:1 части, а третата протече ужасно за българина и той бе елиминиран без медал.

 

Тактическите прийоми на Великов бяха отличителната му черта в Лондон и дори да не се бореше особено атрактивно, стигна най-далеч от свободняците. Ветеранът Анатолий Гуйдя остана само с мечти за олимпийско отличие, за Терзиев вече говорихме, а последният мохикан Леонид Базан бе тръшнат безапелационно от азербайджанеца Джабраил Хасанов. Азерът обаче загуби от бъдещия шампион Тацухиро Йонемицу и с това България загуби шанс за втори медал в борбата.

 

Класиците ни донесоха първи разочарованията, а както треньорът им Братан Ценов призна - всички, освен Елис Гури, бяха подготвени да станат шампиони. Явно начинът на живот на Гури го е лишил от шансове да се бори на високо ниво, защото той отпадна на четвъртфиналите.

 

Христо Маринов и Александър Костадинов се провалиха още на старта на своите категории, единствено Иво Ангелов от класиците бе изтеглен до репешажите. Там обаче българинът се препъна в казахстанеца Алмат Кебиспайев и напусна Лондон в подножието на медалите.

 

За горди мъже и спортисти като борците ни преставянето им вероятно им изглежда най-вече като провал, но дано това не доведе до сътресения в иначе най-титулувания български спорт. Въпреки разочарованията на Олимпиадата, има достатъчно други турнири на световно ниво, в които нашите момчета да доказват за пореден път неоспоримите си качества.

 

Предстои Световно първенство за жени, а преди него - Гран при в Азербайджан, където олимпийците ни ще могат да търсят частичен реванш в началото на цикъла 2012-2016.