Завърши Националният шампионат по планинско колоездене 2011

Вчера завърши Националният шампионат по планинско колоездене. Състезанието за втора поредна година се проведе в Боровец.

Новото тази година беше включването и на дисциплината Кроскънтри. За щастие на всички - организатори, състезатели и публика - времето тази година беше благосклонно и се размина почти без дъжд.

На 23-ти - събота, се проведоха финалите в дисциплината Кроскънтри, където всички участници бяха разделени в пет отделни категории и всеки състезател трябваше да направи по три обиколки на 8-км трасе.

При юношите младша възраст (15-16 год.) най-добри резултати показаха Добрин Лиловски, Владимир Русенов и Калоян Дянков. При 17-18 годишните на стълбичката се качиха Десислав Неделчев, Георги Георгиев и Румен Стоянов.

Доста оспорвана беше надпреварата при мъжете младша възраст (19-23 год.), които изминаваха обиколките от близо 8 км за около 30-35 минути. При тях почeтните места заеха Петър Петров, Стилян Стоев и Венелин Миронски. В категорията на жените имаше само три състезатeлки, които наравно с мъжете, завършиха успешно и трите обиколки на трасето. Призовете си разделиха миналогодишната шампионка на България - Анелия Карагьозян и двете представителки от Габрово - Анита Денизова и Деница Дянкова.

Най-оспорвана беше надпреварата в категорията на мъжете на възраст от 23 до 35 години. Там най-добро време постигна белгиецьт Уоутър Клепе, който измина цялото разстояние от 24 км за 1 час и 10 минути и показа на родните състезатели към какво ниво трябва да се стремят. Национален шампион на България стана Даниел Петров, a след него на стълбичката застанаха Тодор Ангелов и Бойко Танчев.

По-възрастните от мъжете бяха разпределени в категория "Ветерани 36+". От тях най-добри резултати показаха Николай Коев, Анатоли Георгиев и Николай Костадинов, като в тяхната категория участваше кметът на Студентски град - Димитър Дилчев, който от съвсем скоро е в този спорт, но не се отказа и успя да завърши последен с време от 2 часа и 15 минути.

Дисциплината Спускане (Downhill) също беше много оспорвана. В нея състезателите бяха разделени в пет категории - Юноши 15-16, Юноши 17-18, Мъже 19+. Жени 15+ и Hardtail 15+. Състезателите показаха нeвероятни умения и се представихa отлично.

При мъжете на първо място на стълбичката се качи Росен Ковачев - Drag Racing Team, а от двете му страни застанаха Стивиан Гатев - Mountain Hill - Троян и Иван Колев - RAM BIKES TEAM. При юношите в младша възраст имаше много силни представители, които въпреки скромната си възраст, дадоха добри времена на финала. За първите места успяха да се преборят Бранислав Гервазиев - True Riders на първо, Йоан Нейчев - DRAG Racing Team на второ и Иван Гиргинов - RAM BIKES TEAM на трето място.

По-големите младежи, също се справиха много добре със сложното трасе. От тях най-добри времена постигнаха Младен Славчев - Чета + + / Velocity, Дончо Иванов и Валентин Пашков - Industrial - bg. В категорията на жените отново нямаше много състезателки, но за сметка на това трите дами, които взеха участие в надпреварата се справиха отлично с трасето и показаха завидни умения на колелото. Новите национални шампионки на България станаха Илинда Ефтимова - DRAG Racing Team, Ева Димитрова - Чета + + / Velocity, Ани Томева - Свободно измерение - Златица.

В Hardtail категорията победители станаха Явор Янков - кк "Алекси Николов" Варна на първо, на второ Слави Илиев - кк "Алекси Николов" Варна и Владимир Гаврилов - Velos на трето място.

За победителите бяха осигурени награди от магазини TrueRiders, RAM BIKES, Drag Zone и Industrial.

Организаторите от Бороспорт, Concept Creative, RAM Bikes и Българския колоездачен съюз се справиха отлично с организацията нa събитието. С хубаво време, много добро настроение и усмивки станaхме свидетели на Националния шампионат по планинско колоездене 2011, който с всяка година става все по-интересен, напрегнат и посещаван.