Унгария изненада фаворита Исландия и се класира за полуфиналите

Националният отбор на Унгария по хандбал за мъже се класира за четвърти път в историята за полуфинал на Олимпийски игри. Възпитаниците на Лайош Мочай изненадващо се наложиха над вицешампона от Пекин 2008 Исландия с 34:33 след две продължения.

Островитяните спечелиха първото място в група "А" с пет победи в пет мача и бяха считани за абсолютни фаворити на четвъртфиналите срещу съперника, който едва се класира за фазата на елиминациите като четвърти в група "Б" с две победи и три поражения.

Унгарците натрупаха аванс от 5 гола при 17:12 в началото на второто полувреме, но Исландия стигна до обрат и две минути преди края поведе с 27:26. Островитяните се виждаха победители, но 14 секунди преди края Снори Стейн Гудьонсон пропусна 7-метров наказателен удар, а при последвалата контраатака Мате Лекай направи 27:27.

Исландия отново пропиля гол аванс в първото продължение, а Ласло Над изравни 52 секунди преди края за 30:30. Във второто продължение унгарците дръпнаха с 2 гола при 33:31 и удържаха аванса си. Над беше герой за победителите с 9 гола, а за Исландия Гудьон Валур Сигурдсон завърши с 8 попадения.

Унгарците търсят първи медал от Олимпийски игри. Единственото отличие от голямо първенство за отбора досега е среброто от Световното първенство през 1986 година, припомня БТА.