На 7 февруари на стадион „Фишт” в руския черноморски курорт Сочи ще бъде даден старт на най-скъпите олимпийски игри от Кубертен насам. В желанието си да докаже на света, че Русия е сила №1 и всички трябва да се съобразяват с нея, президентът Владимир Путин не пести сили и средстваЗа 18-те състезателни дни от 22-рата зимна олимпиада неговото правителство наля над 51 милиарда долара.
Това прави Сочи 2014 най-скъпите игри не само сред белите спортове. За сравнение - лятната олимпиада в Лондон през 2012 г. струваше на британците $14,3 млрд., а рекордът доскоро се държеше от Пекин 2008 - $40 млрд. Последната „бяла” олимпиада преди 4 г. коства на Канада 1,4 млрд. евро, Торино 2006 струваше 3,4 млрд. евро.
Похарчената сума за Сочи е само с 4 млрд. по-малка от годишния брутен вътрешен продукт на България за 2012 г. и надхвърля 10 пъти бюджетите на Албания и Молдова, взети заедно, изчислиха финансисти.
Обикновено в другите страни, които досега са организирали олимпиади, финансирането на инфраструктурата е било почти изцяло за сметка на обществените средства. Руското правителство обаче прехвърли половината от разходите на контролирани от държавата фирми и олигарси. Така част от най-важните спортни съоръжения за игрите получихапрякорите на своите „собственици”.
Планините около Сочи например са приютили Хълма на Потанин, лифтът е на „Газпром”, а ски шанцата - на Сбербанк. Въпреки че повечето от проектите носят загуби за богаташите, те са длъжни да платят „данъка, наложен от президента”. Ако искаш да правиш бизнес в Русия, цената е да участваш в изграждането на олимпийските съоръжения.
Това правило важи с изключителна сила при кралете на метала Владимир Потанин и Олег Дерипаска, които натрупаха състоянията си след приватизацията на държавните предприятия от 1991 г. насам.
Според вицепремиера Дмитрий Козак за Сочи 2014 от държавния бюджет са отишли 99 млрд. рубли, а частните инвеститори са изразходвали 115 млрд. Дали обаче това са реалните суми, или в залите и пистите са „погребани” много повече средства, със сигурност ще остане държавна тайна.Засега обаче руското правителство бяга като дявол от тамян от дискусията колко рентабилни ще бъдат изградените общо около 350 олимпийски обекта.
Знае се, че тези във Ванкувър през 2010-а не донесоха печалба.С цел да бъде натоварена инфраструктурата премиерът Дмитрий Медведев предложи Сочи да се превърне в игрална зона със специални туристически сектори. Руската Внешекономбанк ще предоставиотсрочка до 2015 г. за плащаниятапо заемите на частните инвеститори. Правителството обаче няма да решава проблема с използването на обектите след игрите за сметка на държавни компании. На ресорните ведомства ще бъдат прехвърлени само газопроводът и електропроводите в района, твърди "Росийская газета".
Наскоро спортният министър на Русия Виталий Мутко заяви, че Сочи очаква над 1 млн. спортни фенове, а още 3 млрд. души ще гледат игрите по телевизията.Според шефа на оргкомитета Дмитрий Чернишенко 70 на сто от билетите за състезанията са продадени месец преди старта на игрите - главно чрез интернет, но се пази специална квота за зрители, които ще пристигнат на място.
Градът с над 350 000 жители очаква към 6000 участници и официални лица, включително 3000 спортисти от над 90 страни.Според местния губернатор Александър Ткачов в Сочи са посадени 25 000 декоративни дръвчета, а за поддържане на чистотата в целия регион ще дежурят допълнително 25 000 доброволци.
в-к "Монитор"
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ