Разрушените паметници на олимпиадите

галерия:

снимка: БТА/AP

След нас и погром – така се „изказват“ към градовете си домакини повечето Олимпийски игри в историята. Особено когато те са проведени в държави с по-скромни финансови възможности.

Най-яркият пример за чудовищната паст на Олимпиадата, която поглъща всичко и оставя пустош след себе си, вероятно е Гърция. Не е тайна, че от Атина 2004 започна финансовия колапс на държавата.

Предлагаме ви интересна галерия от снимки на някои от най-знаменитите топуси символизиращи Олимпийските игри в различните градове. Факт е, че повечето съоръжения се унищожават, занемаряват или просто не се използват след края на Олимпиада.

Естествено, има и изключения, но те сякаш просто потвърждават правилото, че домакинство на Олимпиада не е за всеки.

Вижте най-интересните снимки от градове, които са домакинствали на Олимпиади:

4068732

Треволяци са поникнали по някогашното олимпийско съоръжение за софтбол в Атина, което се използваше на Олимпиадата през 2004-та година. Именно тъжното наследство на тази Олимпиада разпали дебат за това как правителствата на държавите домакини трябва да имат ясна стратегия за развитие на съоръженията след края на Игрите. В Гърция специално повечето места, където се е провеждала Олимпиадата, са изоставени или функциониращи, но без да носят никаква печалба.

4068734

Водата в тренировъчния басейн на някогашното олимпийско село в Атина прилича на жабуняк

4068747

Това е олимпийският стадион за плажен волейбол в южна Атина, заснет на 2-ри август 2012-та година

4068733

Пример за добра практика - за спортистите в Сочи е време да се опакова багажа, но за организаторите предизвикателството продължава. Те трябва да измислят какво ще правят със съоръженията след края на Олимпиадата.

Това е снимка на Олимпийския стадион в Атланта, когато на 29-ти март 1997-ма година бейзболният отбор на града Атланта Брейвс изигра първия си мач на съоръжението, носещо вече името "Търнър Фийлд". Именно метаморфозата, която Олимпийският стадион претърпя, превръщайки се в бейзбол парк, помогна на Брейвс да останат в центъра на Атланта.

4068735

Тази снимка е направена на 21-ви февруари 2014-та година и е на олимпийския улей в Сараево, домакин на Зимната Олимпиада през 1984-та година. Сега е обрисуван с графити и надупчен от артилерийски огън, а съоръженията от Игрите преди 30 години са едни от най-западналите и разрушени в днешни дни.

В момента те са просто тъжни паметници, които напомнят на босненци за златните времена, когато светът се съсредоточи върху Югославия и се събра отново, точно след бойкотираните от Запада Олимпийски игри в Москва 1980. През 84-та пък Русия бойкотира Лятната Олимпиада в Лос Анджелис.

Олимпийският улей в Сараево бе използван от босненските сърби за военна база по време на атаките срещу града почти 8 години след Олимпиадата.

4068736

Унищожен хотел в Сараево, построен специално за Олимпиадата през 1984-та. Войната в Югославия и безхаберието на властите са превърнали всички олимпийски съоръжения в болезнени порутени реликти на славното минало.

4068737

Олимпийски подиум, още носещ надписа "Зимна Олимпиада в Сараево '84" стои изоставен в близост до шанците за ски скокове на връх Игман

4068738

Самите шанци в Сараево изглеждат по-зле дори от тази в Самоков. Тук има дори горски мъх по тях, а преди 30 години са били използвани за арена на битките между най-добрите в ски скоковете.

4068740

Да, вярно е - седящият лифт не се използва и е ръждясал с времето, но продължава да гордо да се развява от жиците в Сараево

4068739

Снимката е от 26-ти февруари 2010-та година, когато триото на Канада се състезава на 1/4 финал в отборното преследване по бързо пързаляне с кънки на Олимпиадата във Ванкувър 2010. Олимпийският овал "Ричмънд" във Ванкувър е едно от съоръженията за Игрите, като всички те продължават да се използват и до ден днешен.

Местните власти са вложили 110 милиона долара само и само за да са сигурни, че стадионите и парковете от Олимпиадата няма да се изоставят след края ѝ

4068744

Това е Олимпийският колодрум в Сидни, сниман на 24-ти февруари 2014-та година. Допреди Олимпиадата в града през 2000-ата година западната част на Сидни представляваше пустош, пълна с боклук, мръсотия и голи полета.

От Игрите преди 14 години насам това е една от най-развитите части на града с хотели, офиси, ресторанти и огромни паркове - стотици спортни събития се провеждат на олимпийските съоръжения всяка година в Сидни

4068745

Аква центърът в Сидни функционира и днес

4068746

Хотел се издига много близо до Олимпийския стадион в Сидни на булевард "Олимпийски"

4068741

Националният стадион "Птиче гнездо" в Пекин се превърна в символа на Олимпиадата през 2008-ма година. Дори след края ѝ той е едно от най-посещаваните от туристи съоръжения заради атрактивния си дизайн. Уловката обаче е, че хората само се снимат пред стадиона, като не желаят да плащат 8 долара за обиколка вътре в него.

След края на Олимпиадата "Птиче гнездо" не можа да се наложи като водещо спортно съоръжение и е приело твърде малко събития от 2008-ма насам. Повече от 2 милиарда долара бяха похарчени от Китай за изграждането на 31 съоръжения за Олимпиадата преди 6 години, които не са запуснати, но не могат да се издържат сами, без допълнителни средства от правителството.

4068742

"Птиче гнездо" е удобно място за отваряне на най-различни магазини - в случая за продажба на традиционни костюми, носени от поданиците на древната Китайска империя

4068743

Аква център "Воден куб", където през 2008-ма американецът Майкъл Фелпс пренаписа историята, печелейки рекордните 8 златни медала. Това е едно от малкото все още популярни и употребявани активно съоръжения и в днешни дни.