Пловдивчаните Хана Петкова и Петер Спасов спечелиха “Салоника Оупън”

снимка: news4000.bg

С един златен, 5 сребърни и 2 бронзови медала се завърнаха късно снощи от Гърция представителите на три пловдивски клуба, които взеха участие в престижния международен турнир по спортни танци "Салоника Оупън" в Солун.

Титлата бе извоювана от Петер Спасов и Хана Петкова, които спечелиха първото място в петте стандартни танца (английски валс, танго, виенски валс, слоуфокс и куикстеп) при юношите до 15 години. Двамата шестокласници от ОУ "Елин Пелин" посветиха победата си на откритото първенство на Солун на своите треньори в Алекс (Пд) Ангел Александров, ставащ днес на 28 години, и Ваня Александрова, която пък има рожден ден утре.

В конкуренцията на 16 двойки 12-годишните Петер Спасов и Хана Петкова останаха втори в петте латиноамерикански танца (самба, ча-ча-ча, румба, пасо добле и джайв) при юношите старша до 15 години, като бяха изпреварени единствено от шампионите на Гърция в тази възрастова група Стелиос Акопос и Катерина Параску от академията Данса Фуерте.

Два сребърни медала на двудневния турнир "Салоника Оупън" пък спечели двойката на Алекс (Пд) Кристиан Стоянов и Елена Бояджиева, които са втори в надпреварата съответно на три латиноамерикански танца и пет стандартни при юношите старша възраст до 15 години. Сребро на три стандартни танца при децата до 11 години пък извоюва дуетът Христо Христов и Катрин Тепова от Алекс (Пд). При младежите до 19 години пловдивчаните Божидар Иванов и Кристина Божинова от клуб S-team са втори на стандартни танци, а на третото стъпало на почетната стълбичка до тях се наредиха Стивън Хубенов и Йоана Ганчева от Алекс (Пд).
Четири български двойки достигнаха до финалната шестица на стандартните танци при аматьорите, като шампиони станаха представителите на софийския клуб Гардения Николай Йорданов и Милена Ганчева, които изпревариха руснака Павел Скородумов и Милена Чамо.

Бронзовите медали останаха за пловдивчаните Атанас Маламов и Габриела Ангелова от клуб Флейм Денс. На четвърто място се наредиха Весела Недялкова (Алекс-Пд) и Тодор Тунчев (Парадайс Денс-Пд), а пети останаха други двама пловдивчани - Петко Скачков (Алекс-Пд) и Миглена Стоянова (Дъга-Сф).

28 двойки пък водеха люта битка за титлите и медалите в латиноамериканските танци при аматьорите, където Хубен Хубенов и Нели Рускова от Алекс (Пд) се разминаха несправедливо с място на почетната стълбичка и заеха четвъртото място в крайното подреждане. Атанас Маламов и Габриела Ангелова пък играха на полуфинал и останаха седми на латина при аматьорите.

Над 2100 състезатели от България, Македония, Русия, Украйна, Беларус, Молдова, Германия и всички водещи клубове на Гърция взеха участие в третото издание на "Салоника Оупън". По време на двудневния турнир в една от спортните зали в квартала на Солун Каламаря освен традиционната надпревара по стандартни и латиноамерикански танци имаше и турнири за танцови формации, салса, брейк, хип-хоп, аржентинско танго, модерни и ориенталски танци. Най-тежка бе задачата на международните рефери, които съдийстваха през първия ден от 11 до 23.30 часа, а през втория "само" 8 часа - от 11 до 19 часа.