Моментите на 2014: Сани Жекова и българският лъч в Сочи

Както всяка друга година досега, 2014 също ни предложи различни по тип емоции от света на спорта.

В някои случаи викахме от щастие, в други пък не успявахме да скрием разочарованието си. Спортът трудно оставя хората равнодушни, а победите и пораженията неизменно вървят ръка за ръка.

Sporta.bg ще ви припомни част от най-паметните моменти от света на спорта за 2014 година, за да ги преживеем отново. А какво ще ни предложи новата 2015 година... това само времето ще покаже.

Представянето на българските спортисти на тазгодишните Зимни олимпийски игри в Сочи едва ли има нужда от обстойни коментари, като надпреварата в руския курорт отново ни напомни за болезнените реалности в родния спорт за настоящия момент.

Не че изобщо сме очаквали медали и призови места от нашите момчета и момичета, за повечето от които дори самото участие на Олимпиада е същинско геройство, но преди години поне имахме някакви надежди за достойно представяне в определени дисциплини.

Все пак не всичко в Сочи бе толкова мрачно и черно за българския зимен спорт.

Лъч светлина ни донесе най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова, която преди броени дни бе класирана на трето място в анкетата за Спортист на годината на 2014.

Чаровната Сани плени цяла България с представянето си в сноубордкроса, достигайки финала на дисциплината и представяйки се отлично в нея. Почти до самия финал Жекова се движеше на трето място и имаше реални шансове за бронзовото отличие, преди мечтата й да бъде брутално "убита" от друга състезателка на трасето.

4066618

Италианката Микаела Моиоли връхлетя по фрапантен начин върху българката и я извади от битката за медалите, за което в крайна сметка бе и дисквалифицирана от класирането във финала. Александра Жекова пък завърши надпреварата на пето място, което и бе категорично най-доброто представяне на български спортист на Зимните олимпийски игри в Сочи.

След финала към Сани полетяха десетки пожелания и похвали от българските фенове, които оцениха подобаващо представянето и на Игрите, въпреки нелепия развой в големия финал.