Дания е първият полуфиналист на Европейското

Защитаващият титлата си и домакин Дания е първият полуфиналист на Европейското първенство по хандбал за мъже.

Възпитаниците на Улрих Вилбек победиха Унгария с 28:24 (14:11) и си осигуриха първото място в първа група във втората фаза на надпреварата. Така датчаните ще играят за място на финала срещу втория отбор в крайното класиране във втора група.

Домакините поеха контрола върху мача след серия от четири безответни попадения в края на първата част, след която поведоха с 14:10 и до финалната сирена не позволиха на съперника да доближи на по-малко от два гола.

Микел Хансен и Томас Мьогенсен се разписаха по пет пъти за успеха. Гергьо Иванчик беше най-резултатен с 6 попадения за унгарците, които загубиха шансове да се класират за полуфиналите.

Световният шампион Испания записа важен успех с 28:27 (14:12) срещу Австрия и запази второто място в класирането преди последните срещи в групата с точка аванс пред Исландия. Иберийците контролираха играта през по-голямата част от мача, като поддържаха аванс от 2-3 гола през цялото второ полувреме.

Хулен Агинагалде вкара 8 гола. Доминик Шмид се отличи с 6 гола за астрийците, които също нямат шансове да продължат напред. Исландия се наложи над Македония с 29:27 (14:11) и елиминира съперника от борбата за медалите.

Гудьон Сигурдсон и Асегейр Халгримсон вкараха по 6 попадения за успеха, а Кирил Лазаров беше най-резултатен за Македония със 7 гола.

Срещи от предпоследния кръг в първа група на втората фаза на Европейското първенство по хандбал за мъже:

Македония - Исландия - 27:29 (11:14)
Австрия - Испания - 27:28 (12:14)
Дания - Унгария - 28:24 (14:11)