Бостън би Детройт и интригата в НХЛ за плейофите се запази

Отборът на Детройт пропусна да си осигури предсрочно класиране за плейофите за 25-и пореден сезон, след като отстъпи с 2:5 като гост на прекия си конкурент Бостън Брюинс.

По този начин двата тима, които заедно с Филаделфия спорят за последните две места, даващи право на участие в елиминациите, събраха по 93 точки. В същото време Флайърс са с 92 точки, след като загубиха след продължение от Торонто с 3:4.

В "ТД Гардън" домакините от Бостън започнаха по най-добрия възможен начин всяка една от третините. Още до третата минута на мача Брюинс имаха аванс от два гола след точни изстрели на Давид Пастърнак и Брад Маршанд, а пет минути след началото на втория период Тори Круг покачи на 3:0.

Алексей Марченко върна един гол за Детройт по-малко от 120 секунди по-късно, но в първите 45 секунди на третата част Бостън вкара нови два гола чрез Лий Стемпниак и Луи Ериксон. Крайното 2:5 оформи Андреас Атанасиу малко преди края на срещата.

Победата върна Бостън в зоната на плейофите, като тимът изпревари Филаделфия. Дори победа в последния мач за сезона срещу Отава обаче може да се окаже недостатъчна за Бостън за класиране за плейофите, ако Детройт спечели срещата си Ню Йорк Рейнджърс, а Филаделфия надделее над Питсбърг и Ню Йорк Айлендърс.

Тази нощ Флайърс допуснаха поражение като домакин от последния в Източната конференция Торонто с 3:4 след продължение, което може да се окаже решително в борбата им за плейофните позиции.

Домакините бяха съвсем близо до това да не вземат дори точка от мача, но попадение на Уейн Симъндс в последната минута на редовното време изравни резултата на 3:3. В допълнителния период обаче Торонто се възползва от численото си превъзходство на леда и реализира чрез Джейк Гардинър.

В дербито на Ню Йорк Айлендърс спечели срещу Рейнджърс като гост с 4:1 и изпревари съперника си на третото място в дивизия Метрополитън. И двата отбора имат по 99 точки и са сигурни за плейофите.

След безрезултатна първа част гостите отбелязаха цели три пъти през втората. Шейн Принс, Кейси Сизикас и Франс Нилсен дадоха клсически аванс на Айлендърс. Кевин Клайн върна един гол за Рейнджърс в края на мача, но в заключителните секунди Джон Таварес оформи финалното 4:1.

На Запад Лос Анджелис спечели с 2:1 срещу Анахайм и попречи на "патоците" да спечелят четвърта поредна титла в Тихоокеанската дивизия. Райън Кеслър откри резултата през първата част в полза на Анахайм, но с попадения на Милан Лучич и Крис Верстеег през втората Кингс стигнаха до победата, която ги доближи само на успех от титлата в дивизията.

При победа в събота над Уинипег Лос Анджелис (101 точки) ще си осигури първото място в дивизията и среща с Нешвил в първия кръг на плейофите. Анахайм за момента е на втора позиция с 99 точки, но има да изиграе мач повече от Лос Анджелис.

В останалите по-интересни срещи от тази нощ Питсбърг победи Вашингтон с 4:3 след продължение. Сидни Кросби реализира решителния гол, с който донесе осмата поредна победа на отбора си и домакинско предимство в първия кръг от елиминациите.

Сейнт Луис запази шансове за първото място в Централната дивизия след победа с 2:1 над шампиона Чикаго след продължение, а Далас се наложи с 4:2 над Колорадо. В канадското дерби на вечерта Калгари разгроми Ванкувър със 7:3.