САЩ грабна световната титла по хокей на лед след драма срещу съседките от Канада

Алекс Карпентър вкара гол в продължението за победа на САЩ с 1:0 срещу Канада във финала на световното първенство по хокей на лед за жени.

Дъщерята на бившия играч в НХЛ Боби Карпентър се разписа 12:30 минути след началото на решителната част, с което американките спечелиха златните медали в домакинското първенство на Канада и защитиха световната си титла от миналата година.

Американките взеха златните медали без загубен мач на световното първенство, което печелят за трети пореден път и за седми в последните му девет издания. Те имат и 14 поредни победи от 2013 година насам. За разлика от миналогодишния финал обаче, този път резултатното 7:5 между САЩ и Канада изглеждаше мираж.

Вратарят на олимпийските шампиони Емеранс Машмайер спаси 33 удара в първия си старт на световни първенства, но 21-годишната състезателка трябваше да преглътне загуба след продължение. Алекс Ригсби пък отрази 32 шайби на вратата на американките и спечели втори пореден златен медал.

Канадките бяха по-активни в атака в редовното време, но не се възползваха от шансовете си и дори пропуснаха да се разпишат при две ситуации с човек повече на леда в продължението. За разлика от тях, американките се разписаха при 4-3 хокеистки на леда 12:30 минути след началото на допълнителната част, а САЩ триумфира със световната титла.

Русия спечели бронзовите отличия в шампионата, след като победи с 1:0 след дузпи Финландия.