Златен гол извиси Канада над Финландия

Действащият олимпийски шампион по хокей на лед Канада спечели с 2:1 след продължения дербито от Група Б в Сочи 2014 срещу Финландия и оглави крайното класиране на финала на първата фаза от турнира.

Бранителят на Лос Анджелис Кингс Дрю Даути вкара двата гола за „кленовите листа“, включително във 2:32-минута на продълженията. За Финландия се разписа нападателят на Каролина Хъръкейнс Туомо Рууту в края на втората третина.

Въпреки че сблъсъкът щеше да определи победителя в Група Б, който пък щеше да получи директно място на четвъртфиналите, Канада и Финландия не направиха особено атрактивен мач.

Все пак, още с финалната сирена след редовните 60 минути стана ясно, че и двата отбора ще се класират директно за четвъртфиналите, защото щяха да съберат сигурни 7 точки и по този начин щяха да са със сигурност в най-лошия случай „най-добрият втори“ отбор от груповата фаза.

В крайна сметка победителят Канада събра 8 пункта и завърши на първо място, а Финландия остава втора със 7, но и двата тима спокойно ще дочакат четвъртфиналните сблъсъци. Домакините от Русия, които са сред фаворитите за титлата, трябва да победят Норвегия – най-слабият отбор от Група Б, за да се класират в топ 8, където ще спорят именно с Финландия.

4066266

„Кленовите листа“ очаквано бяха по-активни на леда, макар суперзвездата на Питсбърг Пингуинс Сидни Кросби да бе напълно незабележим. Единствено в първата третина имаше равностойни действия на двата тима, след което Канада пое инициативата, но не можа да разпечата вратата на един от най-добрите стражи в НХЛ – Туука Раск, защитаващ цветовете на Бостън Бруинс.

4066262

Раск имаше трудности в предишния си двубой, когато допусна 4 гола от Австрия при победата с 8:4, но срещу Канада се представи на нужното ниво и отрази 24 удара към вратата си.

Той капитулира единствено в 13:44 минута на срещата, когато защитникът на Лос Анджелис Кингс Дрю Даути отбеляза след асистенции на Ший Уебър и Сидни Кросби, и то точно в момент, когато изтичаше наказанието от 2 минути на Ярко Имонен и численото равенство бе възстановено.

4066265

Някак нелогично на фона на събитията на леда Туото Рууту изравни 2 минути преди края на втората третина. В последната част Канада стреля 8 пъти към Туука Раск, но не можа да го преодолее, докато финландците пробваха късмета си само веднъж и сякаш бяха повече от доволни да завършат 1:1 в редовното време.

Само 2:32 минути след подновяването на играта обаче Дрю Даути с втория си гол върна усмивките по лицата на канадците с победно попадение за 2:1.

4066271

Сигурни четвъртфиналисти:

Швеция, Финландия, Канада, САЩ

Плейофни двойки:

Словения - Австрия (победителят играе срещу Швеция на 1/4 финалите)

Русия - Норвегия (победителят играе срещу Финландия на 1/4 финалите)

Швейцария - Латвия (победителят играе срещу Канада на 1/4 финалите)

Чехия - Словакия (победителят играе срещу САЩ на 1/4 финалите)

Плейофите ще се проведат на 18-ти февруари съответно в 10, 14:30 и 19 часа българско време.