Русия бие с дузпи, САЩ директно на 1/4 финал в Сочи

Русия този път спечели рулетката на наказателните удари и постигна изключително труден успех с 1:0 над Словакия в последния си мач от груповата фаза на олимпийския турнир по хокей на лед в Сочи.

В редовните 60 минути руснаците имаха подчертано предимство на леда и през по-голямата част играта се развиваше в зоната на Словакия, но до гол така и не се стигна, главно заради добрите изяви на вратаря Ян Лацо.

През първата и втората третина стражът на Колорадо Аваланч Семьон Варламов имаше повече работа привидно, като отрази всичките 20 удара, отправени към него. Те обаче не представляваха особена опасност за вратата му, като най-опасното положение за Словакия дойде в края на втората част. Тогава Варламов направи великолепно двойно спасяване срещу Петер Олвецки, който се откъсна от двамата бранители на Русия и имаше отличен шанс да се разпише, но не можа да преодолее вратаря на „сборная“.

Липсата на тотален късмет на Русия се видя най-вече в последните 20 минути, когато домакините отправиха цели 13 удара към вратата на противника, а в един момент двете греди наведнъж трябваше да спасяват мрежата на Словакия.

В продълженията Александър Овечкин направи най-големия двоен пропуск за Русия, след като първо от лявото крило стреля по леда, но Лацо спаси, а при добавката на опразнената врата Андрей Мешарос самоотвержено плонжира и отрази шайбата.

В крайна сметка въпреки цялата си нападателна мощ и усилията на звездите Овечкин, Евгени Малкин, Павел Дацюк и Иля Ковалчук, Русия трябваше за втори пореден път да реваша мач с наказателни удари.

Варламов по страхотен начин с крак отрази първата „дузпа“ на Словакия, а Александър Радулов с елегантен изстрел в горния ъгъл даде аванс на Русия. Ковалчук, който е титулярен изпълнител на наказателни удари за „сборная“, със завидно хладнокръвие реализира втория гол за домакините и им донесе ценната победа в битката за място на четвъртфиналите.

Русия остава на второ място в Група А, защото в другия мач по същото време САЩ смаза Словения очаквано с 5:1 и си осигури лидерството в крайното класиране. Нападателят на Торонто Мейпъл Лийфс Фил Кесъл наниза хеттрик за американците, а по едно попадение добавиха Раян МакДъна и Дейвид Бейкс, доакто Марсел Родман вкара почетния гол за словенците.

Така САЩ се класира директно за четвъртфиналите с 8 точки от 3 мача, а Русия остава втори с 6 пункта, докато Словения и Словакия са съответно с 3 и 1 точки. „Сборная“ ще трябва да се надява победителят от дербито на Група Б Финландия – Канада да вземе своето с 6 гола разлика, за да заслужи място в топ 8 като най-добрият втори отбор от групите.

Ако това не се случи, Русия ще играе плейоф срещу Норвегия за класиране на четвъртфиналите. Другите плейофни двойки са Словения – Австрия, Швейцария – Латвия и Чехия – Словакия.