Волейболистите ни измиха срама с бой над самураите

Волейболистите от националния отбор на България буквално се преродиха след трите поредни загуби на домакинския турнир от Лигата на нациите през миналата седмица в София. Момчетата на селекционера Пламен Константинов записаха едва 3-а победа в Лигата, след като надиграха категорично домакините от Япония с 3:0 (25:14, 25:21, 29:27) в първия си мач от турнира в Група 10, игран днес по обед в пълната зала в Осака.

Японците останаха също с 3 победи в Лигата до момента. Утре (9 юни) българските „лъвове“ ще играят срещу олимпийските вицешампиони от Италия, които по-рано днес отстъпиха драматично на Полша с 2:3, докато Япония ще излезе срещу „Дружина полска“. Срещите са съответно от 06,40 и 10,10 часа българско време.

Началото на първия гейм на срещата бе равностойно до 3:3, след което „лъвовете“ поведоха с 6:3 след ас на Николай Пенчев и контра блок-аут на Валентин Братоев. Въпреки прекъсването за треньора на японския тим Юичи Накагаичи, последваха отличен блок и нова контра на Вальо Братоев за 8:3. Разликата нарасна до 11:4 след поредна усешна атака на Братоев и блокада на Николай Учиков. Япония успя да намали до 13:8 след атака на Масахиро Янагида и контра на влезлия като резерва Исеи Отаке. Втората техническа пауза пък дойде при 16:11 за България след силна атака-пайп на Братоев. Преднината на българите отново нарасна до 19:12 след ас тип „чекмедже“ на Светослав Гоцев и нов блок на Братоев. Резултатът стана 21:12 след грешка в атака на Янагида и контра през центъра на Виктор Йосифов и благодарение на сервисите на Гоцев, след което България без проблеми взе гейма с разгромното 25:14 след силен ас на Учиков.

Втората част тръгна малко по-добре за японците, които дръпнаха с 2:0 след ас на Акихиро Ямаучи и грешка на Вальо Братоев след атака-пайп. България веднага изравни при 3:3 след атака на Слави Гоцев и блок на Братоев. Равностойната игра между двата тима продължи до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за България – 8:7 след силна атака на Николай Пенчев. Постепенно домакините от Япония обърнаха до 11:9 в своя полза след ас на Ямаучи и нова грешка на Братоев, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. България съумя да изравни при 14:14 след силна атака и мощен ас на Николай Учиков. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за „самураите“ след атака на Масахиро Янагида и отличен блок на Ямаучи. Атака на Вальо Братоев и две контри на Ники Пенчев – 17:16 за България и тайм-аут за Юичи Накагаичи. Въпреки това, последваха грешка на Исеи Отаке и успешна блокада на българския разпределител Георги Сеганов и 19:16. Мощен ас на Братоев и 20:16. Япония намали до 21:19 след две атаки на завърналия се в игра Юджи Нишида. В крайна сметка българските „лъвове“ затвориха гейма в своя полза при 25:21 след грешка от сервис на Тацуя Фукузава и поведе с 2:0.

И третия гейм стартира по-добре за Япония, която поведе с 5:2 след силни изяви на Юджи Нишида и грешка на Вальо Братоев. Разликата се запази до 8:5 след нова атака на Нишида. Играта продължи точка за точка до 12:9, след което България успя да изравни при 12:12 след атака на Ники Пенчев, страхотна блокада на Виктор Йосифов и контра на Ники Учиков. „Трикольорите“ дръпнаха при 14:13 след силен ас на Учиков, след което техническото прекъсване дойде при 16:15 за България. Последва обрат и 18:17 за домакините след мощна атака и силен ас на Нишида, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. За пореден път двата тима продължиха точка за точка до 22:22, след което бе отсъдена грешка на либерото на Япония Тайчиро Кога и 23:22 за „лъвовете“. Контра на Слави Гоцев и 24:22. Японците спасиха двата мачбола и изравниха при 24:24 след грешки на българите. Отборите продължиха да се борят за всяка топка и точка до 27:27, но в крайна сметка България измъкна гейма с 29:27 след грешка на Акихиро Ямаучи и мощна атака на Вальо Братоев, а с това и мача с 3:0.