Треньорът на щангистите на Азербайджан Янко Русев: Ще правим и женски отбор с двете българки

галерия:

снимка: Булфото

Българските щанги загиват със страшна сила - имаме две федерации, но нямаме национален отбор, нямаме талантливи състезатели, вероятно няма да участваме и на световното в Анталия... А това значи почти сигурно отписване на олимпиадата в Лондон. И в условията на тотален срив у нас Азербайджан купува петима наши щангисти! За преговори в София е олимпийският шампион и главен треньор на азерите Янко Русев.

 

- Докъде стигна трансферът на петимата щангисти, г-н Русев?

- Все още няма трансфер. Дойдох тук със задачата, ако има свободни състезатели, да ги поканя да помогнат на Азербайджан, като спечелят медали от олимпиадата в Лондон. Срещнах се с Антон Коджабашев и говорих за Иван Стоицов, Величко Чолаков и Румяна Петкова. Има и още двама - Ангел Петров и Силвия Ангелова. Иван и Величко са свободни агенти и могат да отидат където си искат, защото не са вдигали за България вече две години. Единият бе охрана на дискотека, а Чолаков го намерих да работи в Холандия. И двамата са класни състезатели, защо да не им помогна да се спасят и да останат в спорта?


- А има ли проблем, че са наказани за допинг?

- Никакъв, проверихме в Международната федерация. Нямат право да участват на никакви състезания, дори вътрешни, но от 1 януари догодина влизат в списъка на постоянно готовите за допинг проверка и ще тренират за Лондон. Останалите влизат в отбора и започват да се състезават за Азербайджан още на световното тази есен в Анталия.

 

- Кога ще има сделка?

- В понеделник се срещам с шефа на азербайджанската федерация Джангир Аскеров, за да го информирам за ситуацията. Ако той приеме условията на състезателите, връщам се да ги взема. От 1 август вече трябва да са в Баку. Ще правим и женски отбор с двете българки, вземаме още една рускиня и щангистка от Казахстан, които да се борят за пълна квота за олимпиадата. Изобщо в Азербайджан разчитат много на легионери. Спортът е държавна политика и дават големи премии за отличия.


- Говори се за 1 милион долара за медал в щангите от Лондон...

- Местният олимпийски комитет дава 600 000 долара за злато, президентът на федерацията ни вади от джоба си $ 1 милион за медал, очаква се държавата да даде кола и апартамент. Така се събират дори 2 милиона долара.

 

- Твърде много пари...

- Така е, но досега нямат медал на щанги от олимпиада и затова развързват кесиите. Аскеров е от най-богатите хора в страната и е солиден бизнесмен. Много иска медали от Лондон и ми постави задача да намеря спортисти, които да ги спечелят, без значение от кои държави са. Естествено аз предпочитам да са българи и да са доказани състезатели. Иван и Величко са такива.

 

- Колко е трансферната сума?

- Николко, защото двамата са свободни агенти. За останалите трябва да се плати, но не мога да кажа колко. Стоицов и Чолаков ми казаха, че това е последният им шанс в спорта. Заради мен идват в Азербайджан, защото имали предложения и от други държави - Иван от Гърция, а Величко - от Холандия. Но условията в Баку са много добри, а и парите са по-големи.

 

- Говори се за огромни заплати...

- Не е така. Нима една заплата от 700 евро е огромна? Толкова получават състезателите от националния отбор на Азербайджан. От клубовете също им дават, но в никакъв случай заплатите не стават баснословни. Голямата цел е медал от олимпиадата и именно там са големите пари. С едно отличие всеки състезател би оправил живота си. Къде другаде от щанги можеш да спечелиш за едно състезание 2 милиона долара? Струва си да се потиш и да търпиш.

 

- Говори се, че има вариант да вземете и талантливата Боянка Костова...

- Да, имаме интерес. Тя отива сега на младежка олимпиада и после ще преговаряме, защото наистина е талантлива. И след като в България няма щанги защо да не опита късмета си другаде?

 

- Следите ли разрухата на този сорт у нас?

- Откъснал съм се, прекарвам много време в чужбина и не съм запознат подробно.

 

- Имате ли разрешение от Международната федерация по вдигане на тежести за трансферите?

- Имаме, искат ни три документа - разрешение от българската федерация, второто е да станат граждани на Азербайджан и третото - да получат разрешение от техния олимпийски комитет. И за трите очаквам да няма проблеми.

 

- Наскоро заловиха двама ваши състезатели с допинг на европейското в Минск...

- Единия го хванаха с тестостерон, след като се доверил на на турски треньори. Другият е вземал на своя глава метандиенон, като е вярвал на местен треньор. На събранието на федерацията след скандала се доказа, че аз и моят помощник Иван Стефанов не сме виновни, защото двамата са вземали препарати, без ние да знаем. Ако бяхме виновни макар и малко, вече да ми бяха купили самолетен билет за връщане. А както виждате, още съм там, дори правя планове за изграждане на нов отбор, в който българите трябва да бъдат голяма конкуренция на местните и да ги накарат да се борят повече с щангата.

 

- Но метандиенонът е онзи допотопен и евтин допинг, с който изгоряха 11-те наши преди олимпиадата в Пекин и наскоро още един българин от европейското...

- Така е, защото няма дисциплина. Не може всеки да гълта каквото си иска, още повече евтини лекарства. И този въпрос бе обсъден на събранието в Баку, като се каза, че състезателите не са знаели, че този допинг остава до 6 месеца в организма. При Иван Абаджиев навремето имаше дисциплина и само докторът казваше какво да се гълта и какво не.

 

- Но и тогава имаше хванати с допинг...

- Винаги е имало и ще има. Но пак казвам - тогава имаше дисциплина. Времената се менят, но всеки състезател иска да побеждава. Чувам да си говорят - за какво да бъда в националния отбор, ако не съм силен?

 

- Медали само с допинг ли се взимат?

- Световна тайна е, че всички взимат. Въпросът е да не те хванат. Сега отново чувам, че имало много с положителни проби от последното световно и европейското.

 

- Тогава какво е бъдещето на този спорт?

- Знам, че вече заплашиха щангите да бъдат извадени от олимпийската програма. И ако в Лондон има отново хванати с допинг, нищо чудно и това да стане.