Sporta.bgпродължава да ви запознава с всичко най-интересно от световните първенства по волейбол за мъже.
В края на тази седмица стартира най-силния волейболен шампионат на планетата, където най-добрите отбори в света ще излъчат новия световен шампион.
Досега ви запознахме с най-интересното от първите пет световни шампионата през 1949, 1952, 1956, 1960 и 1962-ра година, където България записва два бронзови медала и едно четвърто място.
Волейболът вече е олимпийски спорт като най-добрите отбори в света СССР и Чехословакия спорят на първия финал под олимпийското крило.
Световното първенство по волейбол през 1966-та година за мъже се провежда за втори път в Чехословакия, докато женския Мондиал се състои година по-късно в Япония поради политически причини. Първоначално шампионът при дамите е трябвало да се играе в Перу, но латиноамериканците отказват в последния момент да приемат турнира и той се мести през януари 1967 в Япония.
Женският турнир се превръща в пълен фарс заради отказването на редица комунистически държави от шампионата. Домакините от Япония отказват да издигнат знамената на ГДР и Северна Корея както и да пуснат националните химни на тези държави.
По този начин всички комунистически държави бойкотират турнира. Това означава, че големите сили в женския волейбол Япония и СССР няма да могат да се срещнат. Япония печели убедително турнира като след нея остават отборите на САЩ, Южна Корея и Перу.
Световното по волейбол за мъже е много по-интересно и започва на 30 август 1966-та година. Качеството на волейбола се е вдигнало неимоверно след като Международния олимпийски комитет го включва в програмата на олимпийските игри.
Конкуренцията на Мондиал 1966 е огромна, като само 6 от 28 мача завършват с победи с по 3:0 гейма. 22 отбора стартират шампионата разделени в две групи по 6 отбора и две групи по пет отбора, които определят осем участника в следващата фаза.
Четирикратният световен шампион до тогава СССР допуска загуба още в групите на турнира падайки от Унгария с 2:3. Домакините от Чехословакия повтарят подвига си от 1956-та година. Те допускат загуба от Япония в групите, но след това постигат шест победи и за втори път триумфират със световната титла по волейбол.
31-годишният Йозеф Мусил е голямата звезда на чехословаците след като е помогнал на тима за първата световна титла преди десет години в Париж. Двуметровият гигант Павел Шенк от Пресбург и капитанът Бохуми Голиан са най-добрите волейболисти на домакините.
Така след първите шест световни първенства СССР има 4 титли, а отбора на Чехословакия е с 2 купи. Сребърният медал отива за Румъния, чийто шансове за злато се изпаряват след загуба с 2:3 от Полша в мач, който е продължил 200 минути. Аурел Драган и Вилиам Шрибер са ключовите играчи на Румъния.
Доминацията на СССР е спряна, а руснаците трябва да се окичат с бронзовия медал. Една от причините е липсата в отбора на страхотния играч Георги Мондзолевски, който е номер 1 в последните две световни титли на „сборная“, но не попада в състава за Мондиал 1966.
Така за първи пъти в историята на волейбол СССР се проваля да спечели златен медал при жените и при мъжете едновременно.
Доминацията на Източния блок във волейбола продължава, като единствено Япония успява да се класира в топ 8 при мъжете, където са само държави от комунистическия блок. България остава на седма позиция в света.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ