Шефът на тотото Дамян Дамянов: Какво да проверяваме? Няма го човекa!

"7 дни спорт" потърси изпълнителния директор на Българския спортен тотализатор Дамян Дамянов по повод непотърсения джакпот от 6,5 милиона лева, който бе разпределен между тотото и Министерството на спорта. Бившият треньор на националния отбор по кану-каяк говори за политиката на прозрачност, модернизацията на тотото и нейното финансиране.

 

Сферата с топките - запазената марка на Тото 2 от години, вече не се радва на безрезервно доверие от страна на играчите

- Как стана така, че човекът от Ловеч, спечелил 6,5 милиона лв., не си потърси парите?
- Няма го.
- Как си обяснявате този случай? Джакпотът е универсална мечта. Хората казват: "Ако спечеля джакпота, ще направя това и това..." Сега един човек е спечелил най-голямата сума в историята на БСТ и не си е потърсил парите...
- И аз не мога да си представя как е станало. Мога само да правя някакви догадки. Нашият регионален директор в Плевен ни съобщи, че в сряда, когато е бил пуснат този фиш, е имало пазарен ден в Ловеч. Пристигнали са много хора от близките градчета, от селата. Може да е бил някой човек, дошъл с приятели, пуснал фиша и го е забравил... Не знам, не мога да си представя точно какво може да се е случило.
- Предвижда ли се някаква проверка по този случай, каквато имаше, когато в два поредни тиража се паднаха едни и същи числа?
- Няма какво да проверяваме, тъй като всичко е изрядно. Просто го няма човека, който е пуснал фиша.
- Не смятате ли, че тези случаи влияят зле на реномето на БСТ? Хората вероятно си мислят, че тотото е мафия, как ще им обясните, че не е така?
- Винаги има хора, които говорят така. Това не е само в България. Когато се паднаха едни и същи числа в рамките на три дни, с господин Тонев (б.р. - шефа на УС на БСТ Иво Тонев) опитахме да направим и невъзможното, за да покажем всичко, да има прозрачност.Поканихме хора на тегленето на тиражите показахме им главния компютър, на който те виждат как всъщност излизат числата. Показахме им трезора, в който се съхраняват фишовете, те видяха, че след една минута излиза резултатът - кой фиш е спечелил и къде е пуснат. Тогава нямаше джакпот и им показахме дори четворките къде са спечелени. Няма как за минута и половина да се направи нов фиш и да се пусне, тъй като фишовете се съхраняват на пет места. Хората останаха възхитени, много се радваха, че са видели истината. Ние също бяхме много удовлетворени, защото показахме, че всичко е точно и коректно.
- Искате да кажете, че съвпадението на тези инциденти е просто лош късмет?
- Да, абсолютно вярно.
- Смятате ли, че имате шанс да убедите масовия потребител в честността на тиражите?
- Ако някой предложи нещо, ние сме готови да го изпълним, за да убедим хората. Не виждам как това ще се постигне с приказки. Който и когато пожелае, може да дойде и да му покажем целия процес.
- Увеличи ли се интересът към игрите на БСТ, откакто вие сте шеф?
- Да. Постъпленията са се увеличили с около 45%. С махането на едно теглене от игрите дадохме възможност джакпотът да нараства много по-бързо.Това привлича играчите. Бройката на пуснатите фишове също расте непрекъснато.
- Когато встъпихте в длъжност, имахте амбиции да реформирате тотото. Докъде стигнахте?
- Почти сме на финалната права. Документацията е почти готова. Сега предстои да вземем заем, за да започнем модернизацията, и се надявам до една година тотализаторът да има нов облик. Ако тези 3 200 000 лв., които ще раздадем в следващите тиражи, бяха останали при нас, щяхме да стартираме процеса по модернизирането. Но с това нямаше да убедим хората, че постъпваме правилно, и решихме, че тези пари трябва да се върнат при тях.
- В началото обявихте, че държавата ще отдели между 8 и 14 милиона лева за модернизацията на тотото, защо сега ще теглите кредит? Колко струва тази модернизация?
- Някъде около 15 милиона лева.Ние не искаме абсолютно никакви пари от държавата.В този тежък момент, в който държавата се справя изключително трудно, е кощунство да поискаме пари от бюджета. Ще изтеглим заем и после ще го връщаме. Ще се мъчим да убедим банките да ни предоставят добри условия.
- Въз основа на какво решихте да разпределите неизплатената печалба по този начин?
- Това е според вътрешния правилник на тотализатора, който се приема от министър Нейков и се утвърждава от Министерския съвет. Там е записано, че непотърсените печалби се разделят на две - 50% остават във фонд "Развитие" на БСТ, а другите 50% отиват в Министерството на спорта.
- Парите за Министерството на спорта ще бъдат предоставени едва през март догодина, когато изтича финансовата година на БСТ. Какво ще правят дотогава тези пари?
- Остават при нас, ще стоят на депозит.
- Наскоро имаше обвинения за конфликт на интереси срещу някои държавни служители, които съвместяват служебните си задължения с друга работа. Притеснявате ли се да не ви засегне и вас, тъй като сте нещатен технически директор на федерацията по кану-каяк?
- Това беше преди встъпването ми в длъжност. Сега участието ми във федерацията по кану-каяк е само хоби. Не заемам никаква длъжност и не получавам никакви средства от федерацията. Помагам с най-добри чувства, тъй като съм бил 25 години старши треньор на националния отбор. Бих искал този спорт да се върне на мястото, на което беше преди години.