Русия с труден успех над Сърбия, Куба също с победа в Световната лига

снимка: fivb.org

Победителят от последното издание на Световната лига Русия започна с победа защитата на златните медали от миналата година.

В първи мач от група „А" на турнира „Сборная" победи европейския шампион Сърбия с 3:2 (25:21, 25:22, 19:25, 20:25, 15:9) в изключителна драма в японския град Хамаматсу, въпреки че беше без по-голямата част от своите звезди.

В отсъствието на Максим Михайлович и Волков Юрий Бережко беше най-полезен за своя тим, реализирайки 23 точки за победата на своите. Гигантът Дмитрий Мусерски пък беше неудържим в центъра. Той завърши с 6 блока, 1 ас и общо 13 точки, а Павел Мороз се отчете с 16.

За европейските шампиони Атанасиевич отново беше основният точконосител, след като се отчете с 16 точки. Янич добави 13, а звездата на Мачерата Станкович - 10.

Двубоят започна силно за Русия, която поведе със 7:4 още в началото, но благодарение на младата звезда Атанасиевич „орлите" успяха да обърнат развоя и на свой ред взеха преднина - 13:12. В този момент руският блок заработи безотказно и Бережко и компания направиха 5 безответни точки - 17:13. Всичко в гейма приключи, когато Подрашчанин прати топката в аут след сервис, а след него Александър Абросимов наниза ас за 25:21 и 1-0 за Русия.

Втората част започна отлично за европейския шампион, който успя да поведе с 3 точки в началото, а благодарение на мощните сервиси на Атанасиевич Сърбия успяваше да се задържи напред до средата. Тогава обаче настъпи часът на Бережко, който със серия от мощни забивки обърна резултата. Руснаците продължаваха да играят стабилно, докато единствено Драган Станкович поддържаше интригата в гейма. За съжаление на западните ни съседи Морос с трудна забивка затвори частта при 25:22 и даде убедителна преднина за своята страна - 2-0.

Сърбите обаче не се отказаха и с поредица от силни изяви на Ковачевич дръпнаха с 10:7 в резултата. Геймът обаче беше изключително завързан, а мощните забивки на Бережко не позволяваха на „орлите" да се откъснат напред - 19:18. В крайна сметка обаче, сърцатата игра на Урош Ковачевич, който направи две контри, както и блок на Янич, позволиха на европейските шампиони да затворят частта при 20:25 и те съкратиха своя пасив - 2-1.

Сърбия успя да пренесе добрата си игра и в следващата част, след като Ковачевич беше неудържим в атака - 11:5. Резервата Павел Круглов обаче вдъхнови руснаците и те успяха да се доближат на точка от своя съперник, благодарение на блокада на резервата - 15:14. Станкович обаче поведе своите в тежките моменти и две негови блокади направиха резултата 21:16, а с ас на Милан Расич срещата бе докарана до решителен пети гейм.

В тайбрека обаче Русия разби своя съперник, като Бережко отбеляза 4 от първите 6 точки на своя отбор - 6:1. Това уби устрема на Сърбия, която се представяше чудесно в последните два гейма. Възпитаниците на Колакович така и не успяха да се съвземат от тежкото начало на тайбрека, а две феноменални забивки на резервата Круглов решиха мача - 15:9 и 3-2 в полза на миналогодишния шампион.

Куба също започна с победа участието си в Световната лига, след като победи домакина в първия кръг Япония с категоричното 3:0 (25:22, 28:26, 25:20).

Победата обаче не дойде лесно, след като Япония можеше да изравни още във втория гейм. Тогава играчите от азиатската страна поведоха с 8:4 и задържаха този аванс почти до края - 24:20. Тогава на сервис застана Хенри Бел, който буквално разпиля посрещането на домакините, като мощните му сервиси докараха нещата до 25:24, а след това и до 28:26.

Най-резултатен в състава на Орландо Блекууд беше Вилфредо Леон, който завърши срещата с 19, а Ернандес приключи с 15. За Япония с най-много точки се отчете Тецуя Фукузава - 17.

Тази година Световната лига е с нов формат, тъй като има много квалификационни турнири за олимпийските игри в Лондон, а и самата Олимпиада започва в края на месец юли. Вместо отборите да изиграват по 4 мача на разменено гостуване, то всяка една страна ще е домакин на останалите три. В рамките на три дни те ще играят по системата "всеки срещу всеки", докато не се изиграят мачовете и в четирите държави.

Груповата фаза ще продължи четири седмици, като за финалната фаза се класират 6 отбора. Единственият сигурен участник засега е България, тъй като страната ни е домакин на финалите. Победителите в отделните групи, както и най-добрия втори (или двата най-добри втори, в зависимост къде се класира България) ще се присъединят към нашите "лъвове" за решителната фаза в турнира, която ще се проведе в София в периода 4-8 юли.