Русия с титлата в хокея на лед в ПьонгЧанг след трилър с Германия

Руският национален отбор по хокей на лед спечели олимпийската титла за първи път от 26 години. Това стана факт след успеха над Германия с 4:3 след продължение във финала на Пьонгчанг 2018. Победното попадение реализира Кирил Капризов при числено предимство в средата на оувъртайма. Така „сборная“ стана олимпийски шампион по хокей на лед без знаме и химн, както го стори и в Албервил през 1992 година. Тогава руснаците участваха като ОНД – Общност на независимите държави, обхващаща част от бившите републики на СССР. Сега го направиха като ОАР – Олимпийски атлети от Русия, заради отстраняването на Руския олимпийски комитет и най-елитните спортисти от страната от МОК заради държавната система за допингиране.

Срещата протече изключително драматично, а руснаците по подобие на Битката при Сталинград удържаха германския опит за обрат на събития чрез операция „Зимна буря“ и в крайна сметка излязоха победители. Това пък им позволи да триумфират в края на мача с олимпийското злато, както през Втората световна война излязоха победители. Самото представяне на немците на хокейния турнир в Пьонгчанг беше истинска буря. Както е известно, германците стигнаха до финала, след като на четвъртфиналите елиминираха световния шампион Швеция, а на полуфиналите детронираха олимпийския първенец от Ванкувър 2010 и Сочи 2014 – Канада. Сега руснаците сложиха край на германската приказка. Немците все пак постигнаха най-големия си успех в олимпийския хокей, тъй като до момента имаха два бронзови медала.

Иначе „сборная“ беше сочена като супер фаворит преди олимпийския хокеен турнир и самата победа не е изненада, въпреки че дойде изключително трудно и дори германците се виждаха победители половин минута преди края на мача. Вячеслав Войнов даде аванс на руснаците само секунда преди края на първата третина, а Феликс Шутц изравни в средата на втората част.

Истинската драма настъпи през третия период. Никита Гусев възстанови преднината на Германия 13:21 минути след началото на третината, но само 10 секунди по-късно Доминик Кауун изравни. Три минути след това Йонас Мюлер изведе Германия напред в резултата, а това попадение изглежда щеше да бъде победно. Още повече, че 2:11 минути преди края руснаците останаха с човек по-малко заради наказание на Сергей Калинин. Само 54 секунди преди края обаче Гусев успя да изравни резултата, докато отборът му беше в намален състав.

Така се стигна до продължение. В него отборите излязоха с по четирима играчи. Германците обаче направиха грешка и останаха с човек по-малко. Патрик Раймер получи двеминутно наказание за високо вдигнат стик. „Сборная“ се възползва и 30 секунди по-късно Кирил Капризов реализира победния гол. Самият Капризов завърши мача с едно попадение и три асистенции. Гусев се разписа два пъти и подаде за два гола. Вячеслав Войнов приключи с попадение и голово подаване. Вратарят Василий Кошечкин направи 22 спасявания, а Дани аус ден Биркен отрази 26 удара към германската врата.

С бронзовите медали от Пьонгчанг 2018 се окичи Канада, която вчера се наложи над Чехия с 6:4.