Русия потъна в скръб, хокеистите отпаднаха в Сочи

Най-голямата олимпийска мечта на Русия в Сочи 2014 приключи рано-рано, след като „сборная“ отпадна от четвъртфиналите на турнира по хокей на лед след поражение с 1:3 от бронзовите медалисти от Ванкувър 2010 Финландия.

За пореден път звездната селекция на руснаците разочарова с представянето си в Леден дворец „Балшой“ и не можа да материализира възможностите си във втората и третата третина на срещата.

Снимки вижте в нашата ГАЛЕРИЯ

Финландия не бе в позицията на аутсайдер, но победата в европейското дерби може да се счита за сравнително изненадваща, предвид огромните очаквания и надежди на домакините за триумф в най-обичания зимен спорт пред собствена публика.

Мачът започва великолепно за „сборная“ и капитанът Иля Ковалчук с мощен изстрел от 4 метра фронтално срещу вратата промуши шайбата под корите на вратаря на Бостън Бруинс Туука Раск за 1:0 още в 7:51 минута, и то от положение „пауър-плей“ (числено предимство заради наказание от 2, 5 или 10 минути на противников играч).

Едва за трети път Русия материализира временното си числено предимство на леда на Олимпиадата, като това се случи от 16-ия случай в Сочи 2014. Голът бе номер 3 и за Ковалчук, но в последствие той пропусна няколко изгодни възможности да се разпише отново.

Финландия не случайно бе определена за най-неудобния скандинавски съперник на Русия и за отрицателно време стигна до обрат и съответно до трета поредна победа над „сборная“ на олимпиади.

Юхамати Аалтонен изравни още в 9:18 минута на първата част, а живата легенда на един от най-добрите отбори в Националната хокейна лига на САЩ и Канада – Анахайм Дъкс – Теему Селане ознаменува участието си на 6-та Олимпиада с ключов гол за 2:1 в 17:38 минута с изключително прецизен и техничен изстрел под корите на вратаря Семьон Варламов.

Втората третина започна с гол за Финландия – Микаел Гранлунд в 25:37 минута се разписа за 3:1 и даде допълнителен комфорт на „суоми“. До края на редовните 60 минути Русия отправи общо 38 удара, но не успя за втори път да разпечата вратата на въздесъщия Туука Раск.

Финландците изпуснаха да решат всичко с две-три бързи контраатаки в зоната на Русия, където пък Варламов се отличи с фамозни спасявания, но в крайна сметка те не избавиха „сборная“ от най-болезнената загуба в Сочи 2014.