Швеция е първият 1/2 финалист в Сочи

Олимпийският шампион от Торино 2006 и настоящ световен първенец по хокей на лед Швеция стана първият полуфиналист на олимпийския турнир в Сочи 2014, след като съсипа дебютанта на Зимни Олимпийски игри Словения с 5:0.

Хокеистите на „Трите корони“ нямаха никакви проблеми на този етап от надпреварата и изиграха най-добрия си мач до момента, макар и съпротивителните сили на словенците да бяха нищожни.

Швеция се класира на четвъртфиналите като единствения отбор с пълен актив от 9 точки в груповата фаза и срещу Словения затвърди доброто впечатление, което оставя от началото на олимпийския турнир по хокей на лед.

Нападателят на Сейнт Луис Блус Александър Стeeн откри резултата в 18:50 минута, като това бе единственото попадение в срещата в първите две третини. Едва в последната част шведите се отпушиха подобаващо и съкрушиха духа на своя съперник.

Острието на Ванкувър Кенъкс Даниел Седин в 41:42 минута направи 2:0, а нападателят на Бостън Бруинс Луи Ериксон се разписа за 3:0 6:30 минути по-късно. 4-ият и 5-ият гол бяха дело на Карл Хагелин от Ню Йорк Рейнджърс съответно 8 и 4 минути преди финалната сирена.

По-късно днес са и останалите четвъртфинали, като от 14:30 на леда излизат домакините Русия срещу бронзовите медалисти от Ванкувър 2010 Финландия. От 19 пък са другите мачове Канада – Латвия и САЩ – Чехия.