Прецедент с картони класира Япония, Колумбия спечели групата

Отборът на Колумбия се наложи над Сенегал с минималното 1:0 и осигури участието си в осминафиналите на Световното първенство. В герой за тима си се превърна Джери Мина, реализирал победното попадение за своя състав. Напрежението падна върху южноамериканците, имайки предвид факта, че опонентът им се нуждаеше само от точка, за да прогресира. Това, което футболистите на Пекерман направиха обаче бе достатъчно за тях, за да се класират напред.

Първото полувреме разочарова феновете и на двата тима. Колумбийците по всяка вероятност бяха повлияни от факта, че трябва да стигнат до задължителен успех, като не показаха с нищо, че заслужават класиране в следващата фаза от надпреварата. На другия полюс бе представянето на Сенегал. Футболистите на Алиу Сисе се бореха за всяка първа топка и често стигаха до пробиви в полето на съперника.

В средата на първото полувреме Мане падна в наказателното поле на Колумбия, а реферът Мажич посочи бялата точка. След използване на системата ВАР обаче арбитърът отмени собственото си решение и даде знак играта да бъде подновена с начален удар.

След две опасности пред Оспина, сякаш и съставът на Сенегал намали оборотите и дори на моменти приемаше свободно съперника си в своята половина от терена.

В дадени моменти от срещата почти целият тим на африканската страна се намираше в зоната пред вратаря си. Равносметката за Колумбия бе само един удар по посока вратата на съперника, отправен от Радамел Фалкао. Той обаче дори не попадна в целта.

За капак феновете на Хамес Родригес бяха разочаровани допълнително, след като Хосе Пекерман го замени след точно половин час игра. Не стана ясно дали звездата получи травма или ставаше дума за тактическа промяна в постройката на Пекерман.

Малко преди да бъде сменен Хамес показа, че не е доволен от развоя на събитията, удряйки с всичка сила по тревата. И през вторите 45 минути ситуацията на терена не се промени чувствително.

Влезлият на мястото на Хамес - Луис Муриел не впечатли, като записа само един пробив в съперниковото поле. Голът за колумбийците падна в 74-ата минута, когато Мина засече с глава центриране от корнер за 1:0.

Колкото и да се опитваха, футболистите на Сенегал не успяха да стигнат до важното за тях изравнително попадение.

Адът за Сенегал дойде от другата среща, където Япония падна с 0:1 от Полша, но въпреки това се класира напред. Интересното е, че "самураите" и африканците имаха 3 равни показателя - точки, голова разлика и преки двубои. Така се стигна до показателя феърплей - за получени картони. Сенегал завърши групата с 6 жълти картона, а Япония - с 4. Това се оказа решаващо и азиатците продължават напред.