Белгия не се уплаши да бие Англия

Англия загуби от Белгия с 0:1 в Калининград спора за първото място в крайното класиране на група G. Още преди последния кръг на груповата фаза и двата тима си бяха осигурили участие на 1/8-финалите на световното първенство по футбол в Русия. Аднан Янузай (51) вкара първия си гол с националната фланелка и донесе трите точки за белгийците.

С тази победа „червените дяволи“ спечелиха групата и ще играят срещу Япония в първия кръг от елиминациите, а на 1/4-финалите биха срещнали победителя от сблъсъка между Бразилия и Мексико. Другите тимове в този на пръв поглед по-тежък поток от схемата са Франция, Аржентина, Португалия и Уругвай.

„Трите лъва“ пък ще срещнат Колумбия на 1/8-финалите и попадат в наглед по-лекия поток, където на 1/4-финалите вероятни съперници са Швеция и Швейцария. Другите отбори в тази част от схемата са Русия, Испания, Хърватия и Дания.

Селекционерът на „трите лъва“ Гарет Саутгейт бе направил осем промени в титулярния състав и заложи на Джейми Варди и Маркъс Рашфорд в атака, давайки почивка на голмайстора Хари Кейн, реализирал 5 попадения на Мондиал 2018 до момента.

Испанският наставник на „червените дяволи“ Роберто Мартинес също остави на пейката големи звезди като Ромелу Лукаку, Кевин де Бройне и Еден Азар, а атаката на тима водеше Миши Батшуай. Общо девет бяха промените в състава на белгийците.

Тибо Куртоа изби остро центриране в началото, а след това последваха две опасности прд английската врата. Пикфорд спаси с вещина първия точен удар в мача при силен шут на Юри Тилеманс от далечна дистанция в 6-ата минута, а три минути по-късно Гари Кейхил се намеси решително при едно меле и с шпагат изчисти топката на голлинията. В 28-ата минута Маруан Фелайни отправи опасен удар от средна дистанция, засичайки топката след корнер, но тя бе изчистена от бранител малко пред вратата. До края на първата част и двата тима разочароваха без сериозни голови положения.

Малко след почивката в 51-ата минута "червените дяволи" поведоха в резултата, след като Аднан Янузай финтира Дани Роуз и с хубав фалцов удар прати топката във вратата на Пикфорд за 0:1. В 66-ата минута Джейми Варди изведе прекрасно Маркъс Рашфорд сам срещу Куртоа, който с върха на пръстите си спаси и предотврати гол във вратата си.

Белгийците се дръпнаха в отбрана, а "трите лъва" заиграха по-офанзивно, като в игра се появи дори Дани Уелбек, пише блиц. Въпреки това англичаните не застрашиха сериозно противниковата врата, а в 89-ата минута можеха да инкасират и втори гол. Пикфорд обаче спаси бомбения удар на Юри Тилеманс и предотврати попадение. В добавеното време се стигна до карамбол пред английската врата и нарушение в атака, а Маруан Фелайни пък шутира и опъна мрежата, но от външната страна.

Така Белгия записа трета поредна победа и с пълен актив от 9 точки финишира на първо място в групата. Англия остана на втората позиция с 6 точки.

В другия мач между аутсайдерите Тунис и Панама африканците надделяха с 2:1 и така записаха първа победа от 40 години, защото последно на Мондиал биха Мексико през 1978.