Франция стъпи за втори път на футболния Еверест! Съдия помрачи празника

Франция спечели втората си световна титла, след като би с 4:2 Хърватия в луд мач на стадион "Лужники" в Москва. "Петлите" ликуват точно 20 години по-късно, защото през 1998 в домашния Мондиал също стъпиха на върха на света.

Срещата изобщо не премина според очакванията за предпазлива игра и скучновата продукция, предвид огромния залог. В началото бе така, но после няколко събития промениха изцяло физиономията на двубоя.

SPORTA.BG ПРОСЛЕДИ ВСИЧКО НАЙ-ИНТЕРЕСНО - ЧЕТЕТЕ ПОДРОБНОСТИ ТУК!

Хърватите стартираха доста по-уверено срещата и владееха инициативата, нападайки опасно. Точно тогава обаче франсетата с късмет се озоваха напред в резултата. В 18-ата минута Гризман центрира от дискусионен фаул, а скочилият Манджукич си заби неспасяем автогол с глава при ситуация, която изглеждаше безобидна за вратаря Субашич.

Шокът от несправедливото развитие бързо бе преодолян от "ватрените", които изравниха в 28-ата минута. Модрич центрира заучено от статично положение към бека Шиме Върсалко, който подаде в наказателното поле, където кълбото бе отиграно цели 3 пъти с глава от хърватски играчи. После то се озова в Перишич, който финтира с десния крак, а с левия стреля топовно по диагонала и направи 1:1.

Импулсът за Хърватия доведе до нови акции в полето на "петлите". Франция се защитаваше, но и не забравяше да контраатакува. При един корнер Манджукич игра неумишлено с ръка, спирайки топката. Съдията Нестор Питана от Аржентина се допита до системата VAR, за да види по-добре положението. След дълъг размисъл южноамериканецът посочи бялата точка и вбеси тотално хърватските играчи, щаб и фенове.

От дузпата Гризман бе безкомпромисен и пак даде аванс на родината си.

През втората част Хърватия бе принудена да се впусне в атаки, а това им се получаваше успешно. Класата на Франция на контри обаче си каза думата и логичното се случи. Първо Погба в 59-ата минута направи 3:1. Той получи топката от дриблиращия с нея Гризман и опита удар с левачката, който бе блокиран от защитник. Кълбото обаче се върна в Погба и при втория опит, този път с десния крак, Субашич нямаше как да реагира.

В 65-ата минута всичко приключи. Люка Ернандес проби с чудесни финтове по лявото крило и пред слисаните погледи на хърватите подаде успоредно към Мбапе. Младокът не се поколеба и със силен шут по земята в десния ъгъл не остави шанс на стража - 4:1 за франсетата.

После балканците опитаха да реагират адекватно, но стигнаха само до още един гол. Той бе подранил коледен поадрък от вратаря и капитан на Франция - Юго Лорис. Той пробва да се прави на Пеле и да лъже Манджукич, но вместо това видя как топката попада в мрежата му.

Като цяло Франция заслужи най-ценния трофей във футбола, защото демонстрира през целия шампионат класа и от набор от различни оръжия. Специално във финала обаче реферът от Аржентина повлия директно на крайния резултат със скандалното отсъждане на спорната дузпа и фаулът при първия гол на "петлите", койти също падна след дискусионно нарушение. Това накара Хърватия да тръгне напред и да се оголи, а това бе фатално, предвид убийствените футболисти, които има в състава на треньора Дидие Дешан.

Мондиал 2018 остава в историята като най-успешния по много поазатели, въпреки леко горчивия привкус от финала.