Плюшченко отново омагьоса домакините в Сочи

Домакините от Русия продължават да водят в отборната надпревара на турнира по фигурно пързаляне на Олимпийските игри в Сочи след шестте от общо осем дисциплини.

Отборното състезание дебютира в програмата на олимпиадата. Олимпийският шампион от Торино'2006 и двукратен сребърен медалист от олимпийския игри Евгени Плюшченко спечели волната програма при мъжете със 168.20 точки.

Той бе втори в кратката програма след японеца Юдзуру Ханю. Втори се класира Кевин Рейнолдс (Канада) със 167.92 точки, а трети - Тацуки Матида (Япония) със 165.85 точки, посочва БТА.

Русия води с 57 точки, след като спечели четири първи места от шестте дисциплини до момента. Домакините могат да спечелят титлата още след волната програма при жените, където фаворитка е европейската шампионка Юлия Липницкая.

На второ място с 50 точки е Канада, а на трето - САЩ с 41 точки. Сред съдиите бе и председателят на българската федерация по кънки Татяна Йорданова.

По-късно днес е волната програма при жените и при танцовите двойки.

Sporta.bg посочва, че именно тази вечер домакините Русия могат да спечелят първата си титла на Зимната Олимпиада в Сочи и да влязат в историята като първите отборни олимпийски шампиони във фигурното пързаляне.

Любопитното е, че руснаците нямат титла или дори медал от отборните надпревари на световни първенства, а засега в Сочи 2014 могат да се похвалят с две отличия - бронз на Олга Граф в дисциплината 3000 метра кънки бягане и сребро на Олга Вилюхина в спринта на 7.5 при жените по биатлон.