Невероятна драма и четири медала в Супер Г при мъжете в Сочи

Истински трилър се разигра в една от най-атрактивните дисциплини в алпийските ски при мъжете - супергигантският слалом.

Големите фаворити не се представиха на ниво в Сочи, но за сметка на това отново блесна норвежецът Шетил Янсруд, който стартира 21-ви, но закова всички в земята с време от 1:18.14, което се оказа напълно достатъчно за златния медал.

Най-голямата драма бе за второто място, което в крайна сметка бе спечелено от американеца Андрю Вайбрехт, който за малко не стана олимпийски шампион, след като на междинните контроли даваше по-добро време от това на Янсруд, но в крайна сметка пресече финалната права с изоставане от 30 стотни от победителя.

Третото място пък бе поделено от двама скиори и така за втори път в Сочи бе регистриран първият случай, в който се дават четири медала. Боде Милър (САЩ) и Ян Худец (Канада) спряха хронометрите на едни и същи показатели - 1:18.67 - на 53 стотни след новия олимпийски шампион Янсруд, за когото това е втори медал в Сочи след бронза в спускането.

Така Шетил Янсруд затвърди страхотното си представяне в скоростните дисциплини, като това бе втори златен медал за него тук след този в спускането преди няколко дни. В същото време той затвърди доминацията на Норвегия в тази дисциплина, завоювайки пето злато за скандинавската страна на олимпийски игри.

За американската легенда Боде Милър пък бронзът е втори такъв от Олимпиади и общо 6-ти медал от най-престижния спортен форум (той има още злато и 3 сребърни отличия - б.а.), с което Боде изпревари друг легендарен алпиец - Алберто Томба, който има 5 медала, но италианецът е с повече злато в колекцията си.

Най-разочарован от днешното състезание остана далият пето най-добро време австриец Отмар Штридингер, който завърши само на 3 стотни след Милър и Худец. Австрийците трябваше да се задоволят само още с шестото място на Макс Франц.

Един от големите фаворити - норвежкият гигант Аксел Лунд Свиндал, който завърши седми. Италия вкара скиор в топ 10 с осмото място на Петер Фил, Ондрей Банк зарадва Полша с 9-ата си позиция, а десетката допълни канадецът Морган Приди.

Никола Чонгаров завърши 39-и с изоставане от 1:22,59 мин. от шампиона, другият ни представител Георги Георгиев остана 41-и, с пасив от 1:22,72 мин.