Може ли Лондон да смени и Рио де Жанейро за Олимпиадата?

снимка: БТА/AP

Лондон смени Рим при домакинството на олимпийските игри през 1908 година заради изригнал вулкан.

Може ли сега да смени и Рио де Жанейро заради мудните домакини?

"Единствената изненада в новината, че Лондон може да замести Рио като олимпийски домакин през 2016 година е в това, че идва толкова късно", обяви президентът на Международната организация на спортните журналисти (AIPS) Джани Мерло по повод появилите се коментари за подобна смяна.

Пръв въпросната версия лансира английският Ивнинг Стандарт, представяйки я като неофициални сондажи на МОК. От самата организация отрекоха информациите, но фитилът на "заменката" вече бе запален и породи порой от коментари.

Те не са без основание, тъй като нещата в следващия олимпийски домакин Рио де Жанейро са твърде тревожни като неспазване на предварително обявени графици за изграждане на олимпийските обекти и инфраструктурата за Игрите през 2016 година.

Вестникът изтъква следното сравнение на последните градове домакини: две години преди съответната олимпиада Атина беше готова на 40 процента, Лондон - на 60 процента, а сега Рио - само на 10 процента.

При това положение мнозина се питат: Има ли МОК наистина план Б? И ако има, какво включва и къде ще бъде олимпиадата?

"До 2012 година имаше само един град, който винаги се спрягаше като готов да замести някой закъсал кандидат домакин - Сидни. Все още си спомняме проблемите в подготовката на Атина за 2004 година и опасността гърците да не завършат навреме и в определения бюджет кампанията.

Тогава австралийците обявиха, че няма проблем да заместят Атина дори в последния момент. Сега вече подобна готовност се приписва и на Лондон, макар все още всичко да е неофициално и в сферата на предположенията", смята Мерло. Вулканът Везувий изпраща игрите в Англия преди 106 години.

Лондон изглежда като един от най-вероятните варианти, макар и не така лесен. Градът организира последните игри през 2012 година и логистично е готов да ги повтори без особени трусове.

Повечето спортни обекти се използват, но трансформацията им ще глътне милиони, а олимпийското село вече е жилищен квартал на закупили апартаментите новодомци.

Освен това Лондон вече е бил веднъж в ролята на спасител, когато през 1908 година игрите трябва да се проведат в Рим, но две години по-рано изригва вулканът Везувий и италианското правителство отказва домакинството.

Сега Ивнинг Стандарт пусна духа от бутилката и докосна нерва. Самият президент на МОК Томас Бах вече предложи промени в системата за кандидатстване и определяне на бъдещите домакини, която да редуцира огромните разходи за строителство на съоръжения, които след игрите остават като ненужни и скъпо поддържани съоръжения.

Мнозина не изключват въпросните коментари да се появяват и като едно предупреждение към Бразилия. Властите в Рио де Жанейро и Организационният комитет са далеч от нормалния график за завършване на съоръженията и са "най-изоставащият домакин", според оценки на проверяващите от МОК.

Слуховете за смяната на Рио с Лондон може и да не се окажат верни, но със сигурност идват точно навреме за да "стреснат" бавещите се домакини и да ги принудят да форсират нещата като наваксат графика. Всъщност, ако Игрите останат в Бразилия, това ще бъде най-добрият сценарий за МОК и световното олимпийско движение.